© Amnesty International

ESLP: Turecko porušilo Kılıçova práva

  Článek

ESLP uvedl, že Turecko porušilo Evropskou úmluvu o lidských právech, když na Kılıçe uvalilo vyšetřovací vazbu, a rovněž porušilo jeho svobodu projevu.

Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku rozhodl, že Turecko několikrát porušilo mezinárodní právo, když v roce 2017 zatklo Tanera Kiliçe, bývalého předsedu turecké pobočky Amnesty International, a tvrdilo, že je napojen na síť vedenou duchovním představitelem obviněným z přípravy neúspěšného pokusu o puč.

ESLP uvedl, že Turecko porušilo Evropskou úmluvu o lidských právech, když na Kilice uvalilo vyšetřovací vazbu, a rovněž porušilo jeho svobodu projevu. V návaznosti na toto rozhodnutí Amnesty International znovu vyzvala turecké orgány, aby propustily nespravedlivě zadržovaného Tanera Kılıçe, jemuž v případě potvrzení rozsudku hrozí další dva a půl roku vězení.


Aktuální petice

  Turecko

Eren: Právníčka již 100 krát stíhaná

Právnička a bývalá editorka novin Eren Keskinová je hlasitou kritičkou tureckého státu po celá desetiletí. Proslov, který pronesla před 11 roky, rozezlil úřady. V proslovu obvinila stát ze zmasakrování 12letého chlapce Ugura Kaymaze. Podle Eren je zabití tohoto chlapce armádou jen jedna z mnoha skvrn na turecké historii a jak sama říká: „Historie je něco, za co by měly být orgány zodpovědné“. Kvůli tomuto a dalším článkům publikovaným v kurdských novinách, které editovala, byla několikrát obviněná z urážky tureckého státu a jeho prezidenta. Eren stála před soudem už více než stokrát a to především kvůli svému otevřenému postoji k situaci kurdské menšiny v Turecku. V roce 1995 strávila 6 měsíců ve vězení, protože v článku použila slovo „Kurdistán“. Celé řízení proti ní není nic jiného než obtěžování. Erenin jediný zločin je, že trvale vystupuje proti bezpráví. A čas se jí krátí. Více soudních procesů znamená, že může být kdykoli uvězněna na dlouhou dobu.

 

Aktuální počet podpisů: 4305 Náš cíl: 7000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...