© Getty Images

Úspěch v Tunisku: rozsudek vojenského soudu nad právníkem byl zrušen

  Článek

Prominentní právník z Tuniska Abderrazak Kilani byl stíhán kvůli slovní potyčce s policisty, kteří mu zabraňovali setkat se s klientem. Vojenský soud ho odsoudil k měsíci ve vězení, odvolací soud ale rozsudek zrušil, protože vojenský soud nemá jurisdikci nad civilisty.

Abderrazak Kilani je prominení tuniský právník a bývalý předseda tuniské advokátní komory.  Dne 2. ledna 2022 mu bezpečnostní složky zabránily ve výkonu práce, když mu nedovolili setkat se s klientem, bývalým ministrem spravedlnosti Noureddinem Bhirim, zadrženým ve vazbě. Kvůli slovní potyčce s policií byl Abderrazak následně zatčen a obviněn z účasti na shromáždění narušující veřejný pořádek, urážky státního zaměstnance a zabraňování policii ve výkonu práce. Navzdory tomu, že je civilista, s ním zahájil proces vojenský soud, což je porušením mezinárodního práva. V květnu byl Abderrazak odsouzen k měsíci ve vězení. Jeho případ se stal symbolem procesů s civilisty vedených vojenskými soudy, jejichž počet narůstá od převzetí moci prezidenta Kaise Saieda. 

Dne 11. listopadu odvolací vojenský soud předchozí rozsudek zrušil, protože určil, že vojenský soud neměl nad Abderrazakem jurisdikci. Abderrazakovi ale nadále hrozí nebezpečí, protože žalobce se proti zrušení rozsudku odvolal ke kasačnímu soudu, který je na vrcholu soudního systému Tuniska. Rozhodnutí odvolacího soudu je ovšem pozitivním signálem jak pro Abderrazaka, tak obecně pro Tunisko, kde snad úřady uznají, že vojenské soudy nemají vést řízení s civilisty. 

Aktuální petice

  Vietnam

Uvězněna za podporu rodin politických vězňů. Nenechme to tak!

Vietnamská prodemokratická aktivistka Nguyễn Thúy Hạnh byla v dubnu 2021 zatčena a obviněna z podrývání Vietnamské republiky kvůli fondu na pomoc politickým vězňům a jejich rodinám. V případě odsouzení jí hrozí až dvacet let vězení.

 

Aktuální počet podpisů: 2392 Náš cíl: 2500

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...