Urgentní
akce

© Amnesty International

Palestinská vesnice pod útlakem izraelských bezpečnostních složek!

  Případ

Obyvatelé palestinské vesnice Nabí Sálih od roku 2009 každý týden pořádají nenásilné demonstrace za ukončení izraelské okupace a nezákonného rozšiřování izraelských osad na palestinských územích. Při jejich potlačování používají izraelské bezpečnostní složky nepřiměřenou sílu. Amnesty International považuje zásahy izraelských bezpečnostních složek za porušení práva na pokojné uplatňování práva na shromažďování a sdružování.

Obyvatelé palestinské vesnice Nabí Sálih, která se nachází na Západním břehu Jordánu nedaleko Ramalláhu, pořádají s podporou Palestinců, Izraelců a mezinárodních aktivistů od roku 2009 každotýdenní nenásilné demonstrace. Při nich požadují ukončení izraelské okupace a nezákonného rozšiřování izraelských osad na palestinských územích. Izraelské bezpečnostní složky při potlačení takových demonstrací často používají nepřiměřenou sílu - obušky, ostré náboje, gumové či gumou potažené projektily, omračující granáty, slzný plyn nebo pepřové spreje. Od roku 2009 tak dva demonstranty zabily a stovky dalších zranily. Zároveň provádí i noční domovní prohlídky, při kterých zatýkají muže, ženy i děti. Izraelská opatření se řídí principem kolektivní viny, a postihují proto celou vesnici. Takovými činy ale země porušuje Ženevskou konvenci o ochraně civilních osob za války.

Dům Básema a Nárímán Tamímíových z vesnice Nabí Sálih byl několikrát přepaden a vyrabován. Nárímán Tamímíová byla opakovaně zraněna a zadržena pro účast na demonstracích. Naposledy to bylo letos 28. června. Spolu s další aktivistkou, Ranou Hamádíovou, byla obviněna z pohybu v „uzavřené vojenské zóně“. Raná Hamadíová byla zároveň obviněna i z „narušování práce vojáků“. Obě ženy teď mají v čase pravidelných pátečních protestů nařízené domácí vězení a pobyt mimo vesnici.

Básema Tamímího zadržely bezpečnostní složky už jedenáctkrát, z toho devětkrát bez obvinění. Amnesty International ho považuje za vězně svědomí. Jeho děti Waed a Muhammad byly také několikrát zraněny a Waed byl i jednou zadržen. 17. listopadu 2012 byl Rúší, bratr Nárímán Tamímíové, během demonstrace ve vesnici zasažen kulkou do zad. O dva dny později zemřel v nemocnici. Zastřelen byl také další aktivista a příbuzný Tamímíových, Mustafa.

  Aktuality

  Článek publikován 29.6.2023

Konflikty ve vesnici Nabí Sálih přetrvávají. Obětí se stal dvouletý chlapec

V palestinské vesnici Nábí Sálih se od roku 2009 pořádaly každotýdenní protesty. Ani dnes není situace klidná, poslední obětí konfliktu se stal dvouletý chlapec.

  Článek publikován 20.4.2022

Izraelský tlak na Nabí Salih nepovoluje

Co začalo pokojnými protesty v roce 2009, pokračuje stále a z vesnice Nabí Salih se kromě hlasitého odporu ozývají i smrtelné výkřiky.

  Článek publikován 1.9.2015

Protesty ve vesnici Nabí Sálih stále pokračují

Pozadí

Palestinská vesnice Nabí Sálih leží na západním břehu Jordánu, severozápadně od hlavního města Ramalláhu. Má 550 obyvatel, většina z nich jsou příbuzní z rodiny Tamímíových. Kromě nich žije ve vesnici také několik uprchlických rodin, které byly vyhnány ze svých původních domovů po vzniku Izraele v roce 1948.

Vesnice pokrývá 284 hektarů včetně zemědělské půdy, z níž největší část využívají izraelští osadníci ze sousední osady Halamiš. Výstavbou této osady zničili Izraelci podstatnou část zemědělství místním palestinským farmářům, a to včetně olivovníků, na kterých závisí jejich živobytí. Halamiš je izraelská osada, která vznikla v roce 1977 a stejně jako ostatní podobné osady na Západním břehu Jordánu a okupovaném palestinském území je její existence podle mezinárodního práva nezákonná. Halamiš ale neustále roste a dnes už na jejím území žije okolo 1 600 lidí. Má vojenský charakter, izraelská armáda tam cvičí vojáky a často zadržuje Palestince, včetně protestujících obyvatel sousední vesnice Nabí Sálih.