Policisté a vojáci v Nigérii páchají násilí na ženách

Příslušníci nigerijské policie a armády často páchají sexuální násilí na ženách a dívkách. Úřady této země však nejsou schopny postavit pachatele zločinů před spravedlnost, uvedla tento týden na tiskové konferenci v nigerijském Lagosu Amnesty International (AI).

AI zároveň vyzvala nigerijské federální a národní úřady k reformě právního systému, který toleruje znásilňování. Nezájem o tento problém je vidět také u nigerijské společnosti.

Zpráva AI nazvaná „Znásilnění - tichá zbraň“, přináší výpovědi obětí a odhaluje znepokojivý trend v případech znásilňování nigerijských žen a dívek. Ze zprávy vyplývá, že tento zločin je do velké míry umožněn neschopností úřadů, které nedokáží proti násilí ze strany svých bezpečnostních a ozbrojených složek zakročit.

„Je smutnou realitou, že pokud jako žena nebo dívka v Nigérii projdete tímto děsivým zážitkem, vaše utrpení bude pravděpodobně dále stupňováno zastrašováním ze strany policistů, nezájmem státních orgánů a také vědomím, že pachatel zřejmě nikdy nebude postaven před spravedlnost,“ uvedl Kolawole Olanijan, ředitel afrického programu AI.

AI na konferenci upozornila na následující zjištění:

-Byly shromážděny důkazy o tom, že příslušníci bezpečnostních složek, kteří chtějí ovládat komunity žijící v deltě Nigeru, znásilňují tamní ženy nebo je zneužívají jako sexuální otrokyně

- Policie používá sexuální násilí jako způsob mučení a jako nástroj k vynucení přiznání lidí zadržovaných ve vazbě

- Ženy a dívky jen málokdy podají stížnost nebo žalobu, protože mají strach z odvety policistů a z reakcí svých rodin a příbuzných. Pokud tak přeci jenom učiní, dle odhladů je úspěšně vyšetřeno pouze 10% případů.

Policisté navíc často postrádají dostatečný výcvik, což vede k nedůstojnému jednání s oběťmi. Policejní šetření je dále narušováno nekompetentností vyšetřovatelů a jejich náchylností ke korupci. Legislativní rovina je poznamenána rozdíly mezi federálním, národním, zvykovým právem a právem Šaría. To má za následek rozdílné standardy při vyšetřování a také svévolné rozhodování při posuzování jednotlivých zločinů.

„Naše zpráva dokládá prakticky totální selhání nigerijského státu při ochraně žen a dívek před tímto odporným zločinem. Nyní je třeba, aby úřady přijaly svou zodpovědnost a zajistily ženám a dívkám opravdové bezpečí,“ dodal Kolawole Olanijan.

Podobné příběhy

9.1.2017

Nigérie: 1000 dnů po únosu dívek z Chiboku musí vláda zdvojnásobit své snahy, aby je osvobodila

I tisíc dní po únosu jsou dívky stále nezvěstné. Vláda musí jednat.


6.3.2016

Shell čelí dalším žalobám za ropné skvrny v Nigérii

Amnesty International varuje investory Shellu před možnými finančními závazky společnosti vůči komunitám v Nigérii. Ropný gigant je odpovědný za rozsáhlé znečištění a devastaci životního prostředí i živobytí místních obyvatel v několika oblastech země.


15.12.2015

Nigérie: Shell zaplatil za ropné úniky v deltě řeky Niger


11.11.2015

Delta Nigeru: Nepravdivá tvrzení společnosti Shell o znečištění ropou znovu odhalena

Tvrzení ropného gigantu Shell o vyčištění silně poničené oblasti delty Nigeru jsou očividně nepravdivé, zveřejnili ve své zprávě Amnesty International a Centrum pro životní prostředí, lidská práva a rozvoj (CEHRD).