Prohledávat obsah
nalezeno 208 výsledků:

Článek publikován 20.3.2023
Polsko: Odsouzení aktivistky stíhané za napomáhání potratu nabízí pohled do mrazivé polské budoucnosti
V Polsku byla odsouzena aktivistka Justyna Wydrzyńska k osmi měsícům veřejně prospěšných prací za podání potratové pilulky.

Článek Úspěch publikován 14.3.2023
Významné úspěchy v boji proti vraždám žen v Mexiku
Genderově podmíněné násilí a vraždy žen jsou jedním z předních problémů Mexika. V nedávné době v této oblasti bylo dosaženo dvou významných úspěchů. Generální prokurátor pro stát México se v únoru 2023 symbolicky omluvil čtyřem rodinám zavražděných žen. Ve státě San Luis Potosi Nejvyšší soud rozhodl, že případ Karly Pontigo, zavražděné před více než deseti lety, musí být přezkoumán a musí být zohledněno, že vražda byla genderově podmíněná. Navíc byl v tomto státě zřízen Speciální úřad státního zastupitelství pro genderově podmíněné vraždy.

Článek publikován 6.12.2022
Nový průzkum: Postoj Čechů ke znásilnění se lepší, spoluvinu obětem přesto přisuzuje nejméně 40 procent lidí
Podle nového průzkumu veřejného mínění se postoje Čechů a Češek k problematice znásilnění mění v mnoha ohledech k lepšímu. Přesto u české veřejnosti nadále převládá řada rozšířených a častých mýtů i předsudků, které se kolem tématu dlouhodobě šíří. Vyplývá to z průzkumu, který pro českou pobočku organizace na ochranu lidských práv Amnesty International zpracovala výzkumná agentura FOCUS.

Článek publikován 24.10.2022
Proces s Justynou Wydrzyńskou: verdikt nebyl vynesen, soudní jednání bude pokračovat v lednu 2023
Justyna Wydrzyńska je obviněna z napomáhání při potratu. Hrozí jí trest až tři roky vězení. Navzdory očekávání ani třetí soudní jednání nekončilo rozsudkem. Jednání bylo odročeno na 11. ledna 2023.

Případ publikován 21.10.2022
Po dvou letech od úmrtí čtrnáctileté dívky z Nigérie na následky znásilnění se její rodina stále nemůže domoci spravedlnosti. Pomůžete?
Čtrnáctiletá studentka Keren-Happuch Akpagher z Nigérie zemřela v červnu 2021 na následky znásilnění, které utrpěla v internátní škole. Její rodina se od té doby snaží domoci spravedlnosti a náležitého vyšetření Kerenina úmrtí. Nigerijské úřady ovšem vyšetřování ztěžují, zpomaluje ho i škola, která policii odmítla poskytnout kamerové záznamy. Připojte se k výzvě nigerijským úřadům, aby Kereninu smrt konečně patřičně prošetřily a pohnaly pachatele před soud.

Případ publikován 27.9.2022
Brutální potlačování protestů v Íránu po smrti mladé ženy nadále pokračuje. Pomozte ho zastavit
Rozsáhlé protesty v Íránu vyvolané smrtí 22leté Mahsy Amíní jsou brutálně potlačovány íránskými bezpečnostními silami. Přidejte se k výzvě k jejich zastavení.

Článek publikován 6.9.2022
Už 14 evropských států napravilo definici znásilnění. Ostatní ji zvažují nebo brzdí
Amnesty se od loňského roku pomocí nové kampaně snaží o nápravu definice znásilnění v českém trestním zákoníku. Aby pamatovala na všechny oběti, tak by totiž neměla být založená na použití síly, ale na absenci souhlasu. Podívali jsme se proto na to, jak situace vypadá ve státech, ve kterých už změnu její zastánci vybojovali.

Článek publikován 27.7.2022
EU posílá Maďarsko k soudu!
Evropská komise podala na Maďarsko žalobu k Soudnímu dvoru EU kvůli nechvalně známému anti-LGBT zákonu.

Článek publikován 18.7.2022
Vzor e-mailu pro ministra Blažka
E-mail, prosím, odešlete na adresy: sm@msp.justice.cz a blazekp@psp.cz.

Článek publikován 5.7.2022
Základní fakta o potratech, které by měl znát každý
Diskuse o potratech v posledních týdnech, zejména kvůli zrušení rozhodnutí v případu Roe vs Wade v USA, nabraly na intenzitě. Amnesty se proto rozhodla sepsat základní fakta o potratech, bez kterých by se správná lidskoprávní debata neměla obejít.