Prohledávat obsah
nalezeno 194 výsledků:

Článek publikován 5.6.2022
Vzdělání jako únik před nuceným manželstvím
Nucené sňatky jsou v Burkina faso stále běžnou praxí. Řada dívek, které se tomuto osudu vzepřelo, nachází útočiště v Útulku svaté Marie Goretti.

Článek publikován 31.5.2022
Ratifikace Istanbulské úmluvy v nedohlednu
Česká republika podepsala Istanbulskou úmluvu v roce 2016, dodnes však nebyla ratifikována. Ministr Blažek požádal o odložení její ratifikace do roku 2023.

Článek publikován 21.5.2022
Za únos a hromadné znásilňování padl v Maroku vysoký trest
Jedenáct mužů v roce 2018 uneslo dívku (17 let), kterou po 2 měsíce týrali a hromadně znásilňovali. Soud muže poslal na 20 let do vězení. Dalším obviněným uložil dvouleté odnětí svobody a pokutu.

Článek publikován 16.5.2022
Tálibán ženám nařídil povinné zahalování obličeje
Přes všechna ujišťování Tálibánu, že bude respektovat práva žena a dívek, jsme svědky další diskriminace. Podle nejnovějšího drakonického nařízení mají afghánské ženy povinnost nosit plný závoj a omezovat svůj "nadbytečný" pohyb.

Článek publikován 29.4.2022
"Co jsme měli na sobě, než nás znásilnili". Odhalili jsme v centru Prahy nezvyklou výstavu
Organizace Amnesty International a spolek Konsent ve čtvrtek 28. dubna nedaleko Václavského náměstí v Praze společně odhalily výstavu s názvem Co jsme měli na sobě, než nás znásilnili.

Článek publikován 14.4.2022
Dopis Justyny Wydrzyńské: Před soudem budu stát s klidem v srdci
Polská aktivistka za potraty v dopise sepsaném před svým prvním soudním řízením vyjadřuje velké obavy, ale také ohromnou vděčnost za podporu.

Článek publikován 14.4.2022
Proces Justyny Wydrzyńské: Omezená místa pro média, ale zástupce Ordo Iuris nechyběl.
Justyna Wydrzyńska byla obviněna poté, co ji manžel ženy, které poskytla potratové pilulky, nahlásil na policii. Policie pilulky zabavila a zahájila řízení. Proces s aktivistkou začal v pátek 8. dubna 2022 po 10. hodině u Okresního soudu Varšava-Praha.

Případ publikován 1.4.2022
Aktivistce obhajující právo na bezpečné interrupce hrozí tři roky vězení. Pomůžete?
Obránkyni lidských práv Justyně Wydrzyńské hrozí tři roky vězení pouze za její aktivity a snahu zajistit lidem v Polsku právo na přístup k bezpečným a legálním interrupcím. Polské orgány musejí Justynu zprostit všech obvinění a plně dekriminalizovat přístup k interrupcím v Polsku.

Článek publikován 28.3.2022
Stav lidských práv v Polsku v roce 2021
Polské úřady i loni pokračovaly v narušování nezávislosti soudnictví. Evropský soud pro lidská práva proto také ve svém rozhodnutí shledal, že dva polské vysoce postavené soudní orgány nedodržovaly standardy spravedlivého soudního procesu. V Polsku byla rovněž nadále omezována sexuální a reprodukční práva. Trestní obvinění omezující svobodu projevu však byla polskými úřady stažená. Někteří aktivisté byli popřípadě zproštěni viny. Několik regionálních rad rovněž odvolalo prohlášení namířená proti LGBTQI+ komunitě. Práva jejích členů však byla i nadále porušována. Polská pohraniční stráž také minulý rok vytlačovala žadatele o azyl zpět do Běloruska. Polsko navíc nerespektovalo rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva ohledně Abú Zubajdy. Ten proto zůstal v americkém vězeňském zařízení v zátoce Guantánamo na Kubě.

Článek Úspěch publikován 27.2.2022
Lidská práva vyhrála. Kolumbie schválila dekriminalizaci potratů
Ústavní soud v Kolumbii odsouhlasil koncem února dekriminalizaci potratů v prvních 24 týdnech těhotenství. Podle Amnesty se jedná o obrovský úspěch. Upozorňuje však, že boje za další dekriminalizaci nekončí.