Summit EU-USA: Lídři by měli jednat o situaci v Afghánistánu a Pákistánu

Amnesty International vyzývá zástupce EU a USA, aby se na dnešním summitu ve Washingtonu dohodli na konkrétních opatřeních pro zastavení porušování lidských práv v Afghánistánu a Pákistánu.

Zvláštní pozornost by měla být věnována osudu tisíců lidí, kteří na severozápadě Pákistánu opustili kvůli konfliktu s Talibanem své domovy, i násilí, které provázelo prezidentské volby v Afghánistánu. Sama Evropská unie se před týdnem zavázala k zesílení svého úsilí řešit problémy v obou zemích. V návaznosti na to Amnesty International v otevřeném dopise vyzvala EU, aby společně s USA přiměla pákistánskou vládu poskytnout podporu uprchlým civilistům. Od července uteklo z Jižního Vazíristánu na severozápadě Pákistánu 90 tisíc až 150 tisíc lidí. Vysídleným rodinám nebyla poskytnuta téměř žádná pomoc - pákistánská vláda nepostavila pro uprchlíky žádný tábor, nemocnice jsou přeplněné a v oblasti nefungují pohotovostní zdravotnická zařízení. S tenčícími se zásobami potravin a pitné vody roste riziko, že své domovy opustí ještě mnohem více lidí.„Jak sama EU uznala, strategie nestačí, nutná je okamžitá akce,“ uvedla Natalia Alonso, zástupkyně ředitele Evropské sekce Amnesty International.V případě Afghánistánu získala Amnesty International důkazy o zastrašování ze strany afghánské vlády a podporovatelů obou hlavních kandidátů voleb, prezidenta Hamída Karzáího a kandidáta opozice Abdulláha Abdulláha. Novinářům a volebním pozorovatelům bylo v několika případech vyhrožováno smrtí.Je proto nezbytné, aby vlády EU a USA společně podporovaly afghánskou administrativu v přípravách na parlamentní volby v roce 2010, kdy bude riziko násilností ještě vyšší.

Podobné příběhy

15.10.2018

Velká zrada Evropy


1.6.2018

AFHGÁNŠTÍ UPRCHLÍCI V PÁKISTÁNU A ÍRÁNU


27.7.2018

Afghánistán hlásí rekordně vysoký počet civilních obětí - nucené návraty jsou neospravedlnitelné!

Amnesty apeluje na vlády, aby zastavily nucené návraty lidí do Afghánistánu.


7.4.2018

9 důvodů, proč by mělo Norsko přestat nutit mladistvé k návratu do Afghánistánu

Mnoho vlád v Evropě nutí tisíce lidí (včetně mladistvých) po odmítnutí jejich žádosti o azyl k návratu zpět do nebezpečného Afghánistánu. Norsko patří k zemím, které tam vrací nejvíce lidí, a to i přesto, že norská ministryně spravedlnosti, národní bezpečnosti, imigrace a integrace řekla, že by osobně nenavštívila hlavní město Afghánistánu – Kábul. Zde jsou důvody, proč tvrdíme, že by zpět do této země neměl být nikdo posílán.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...