AI vyzývá k zbraňovému embargu na Barmu/Myanmar

  Článek

Zbraně pod kontrolou publikován 1.10.2007

Amnesty International (AI) se dnes obrátila na Radu bezpečnosti OSN a vyzvala ji, aby bez prodlení uvalila mezinárodní zbraňové embargo na Barmu/Myanmar. Tamní ozbrojené síly násilně zasahují proti lidem požadujícím demokratické reformy. Ze země přicházejí zprávy o úmrtích, vážných zraněních a masovém zatýkání.

AI také apelovala na hlavní dodavatele zbraní do Barmy, aby zastavili přímé i nepřímé transfery zbraní, munice a vojenské pomoci. Výzva směřuje především k Číně a Indii, dále k Rusku, Srbsku, Ukrajině a sdružení zemí asijského regionu ASEAN.Evropská unie uvalila zbraňové embargo na Barmu v roce 1988, USA pak v roce 1993."Je třeba vyslat k barmským vojenským vůdcům jednoznačný signál, že jejich brutální zásahy proti pokojným demonstrantům nebude žádný člen mezinárodního společenství tolerovat nebo dokonce podporovat," uvedla Irene Khan, generální tajemnice AI.AI se obává, že skutečný počet zabitých barmských demonstrantů je vyšší, než uvádějí oficiální zprávy. Jenom v Rangúnu bylo podle odhadů zadrženo na tisíc osob. Sílí riziko, že zatýkání bude pokračovat."Je nepřijatelné, aby státy nadále dodávaly zbraně vládě, která je dlouhodobě zodpovědná za vážné porušování lidských práv a v tuto chvíli neváhá užít násilí proti lidem, kteří pokojným způsobem vyjadřují protest," dodala Irene Khan.S ohledem na vyostřenou situaci a hrozbu dalšího násilí AI již dříve vyzvala Radu bezpečnosti OSN k razantnější akci než dosud. OSN musí vyslat do země svou misi a aktivně se zapojit do zastavení násilností.

Další informace o dodávkách zbraní do Barmy

ČínaOd roku 1988 Čína dodává barmské armádě velké množství zbraní a vojenského materiálu, včetně tanků, pancéřovaných armádních vozidel, houfnic, protitankových střel a protiletadlových zbraní. Čína o svých zbraňových vývozech neposkytuje informace pro potřeby OSN.IndieV lednu 2007 přislíbilo indické ministerstvo zahraničních věcí, že dá „kladnou odpověď“ žádosti barmské vlády o vojenské vybavení. V dubnu armádní síly Indie a Barmy provedly společná vojenská cvičení. AI obdržela informace o kontraktu, dle kterého má Indie Barmě dodat množství vojenského vybavení včetně tanků a letounů, radarů či ručních zbraní. Tyto zbraně navíc s velkou pravděpodobností obsahují součástky, technologie a munici vyrobenou členskými státy EU a také USA.Ruská federaceV roce 2007 Rusko oznámilo OSN, že v uplynulém roce do Barmy vyvezlo 100 kusů dělostřeleckých systémů velkého kalibru. V roce 2001 vyvezlo do Barmy 4 bojové letouny a o rok později dalších 10 těchto strojů.SrbskoMezi lety 2004 a 2006 Srbsko dle informací pocházejících z celních registrů dodalo Barmě velké množství zbraní a munice.UkrajinaV dubnu 2004 souhlasila státem vlastněná zbrojní společnost UkrpetsExport s desetiletou smlouvou na dodávku tisícovky pancéřových vozidel. Hodnota obchodu údajně překročila 500 milionů amerických dolarů. Podle informací poskytnutých OSN Ukrajina vyvezla vojenský materiál do Barmy také v letech 2003 a 2004.

Aktuální petice

  Izrael

Amnesty International vyzývá všechny strany konfliktu k okamžitému klidu zbraní a požaduje ukončení zabíjení nevinných civilistů

Nebývalá eskalace konfliktu mezi Izraelem a Hamásem a dalšími ozbrojenými skupinami si vybírá krutou daň na civilistech. Počet obětí je bezprecedentní. S každým dalším dnem se situace stále zhoršuje. Přibývá obětí na životech a humanitární katastrofa v Gaze se prohlubuje. Podepište petici Amnesty a vyzvěte všechny strany konfliktu k okamžitému klidu zbraní, které by ukončilo krveprolití nevinných civilistů a zajistilo přístup nezbytné humanitární pomoci do Gazy.

 

Aktuální počet podpisů: 1220 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...