Česká zbrojovka vyveze zbraně do Egypta, může tím ale ohrozit civilisty

  Článek

Česko chce opět vyvážet pistole do Egypta - Amnesty je proti.

Česká zbrojovka plánuje do Egypta vyvézt pistole CZ 75 P-07 Duty z České zbrojovky a náboje Sellier & Bellot pro egyptskou policii. Ta ale podle Amnesty International zatím neposkytla žádné záruky toho, že se incidenty z let 2011-2013, při kterých policie nepřiměřeně zasahovala proti civilistům, nebudou opakovat.

Porušování lidských práv ze strany bezpečnostních složek Egypta dosáhlo v posledních měsících alarmujících rozměrů. Policisté proti převážně pokojným demonstrantům běžně používají nepřiměřenou sílu. V období od 3. července 2013 do konce února 2014 přišlo v důsledku politicky motivovaného násilí o život zhruba 1400 lidí. Většinu obětí tvoří účastníci veřejných protestů. Při incidentu v Káhiře v srpnu 2013 zemřelo po zásahu ozbrojených složek během jednoho dne nejméně 550 lidí.

Amnesty International zdokumentovala případy, kdy zásahové složky egyptské policie (Central Security Forces) používaly ostré náboje proti lidem, kteří svým chováním nikoho neohrožovali. Podle svědků policie střílela do lidí ze vzdálenosti pouhých několika metrů.

Egyptská policie a bezpečnostní složky tyto praktiky používají systematicky, zčásti i kvůli nedostatečnému dohledu na činnost policie a absenci nezávislých vyšetřovacích mechanismů. V Egyptě také stále chybí jasný příkaz k deeskalaci násilí v konfliktních situacích nebo jasná pravidla v používání střelných zbraní ze strany ozbrojených složek.

Česká republika se podobně jako všechny ostatní státy Evropské unie v rozhodnutí Rady pro zahraniční věci EU z 21. srpna 2013 zavázala pozastavit platnost vydaných licencí na materiál, který by mohl sloužit k vnitřním represím. Podle Amnesty International důvody, které brání exportu tohoto druhu materiálu egyptské policii a bezpečnostním složkám, přetrvávají. Apelujeme proto na všechny členské země EU i Spojené státy, aby tento materiál do Egypta nevyvážely, než Egypt poskytne věrohodné záruky, že zastaví praktiky, které jsou v rozporu nejenom s mezinárodním právem, ale také s egyptskou legislativou.

Podrobné požadavky směrem k egyptské policii a bezpečnostním složkám naleznete v příloze článku ve zprávě Amnesty International Agents of Repression: Egypt’s police and the case for reform (s. 43-47)

Stanovisko Amnesty International k dodržování lidských práv v Egyptě k Radě OSN pro lidská práva z února 2014 najdete také v příloze.

Aktuální petice

  Jemen

Jemen: Spojené arabské emiráty bezohledně zásobují ozbrojence západními zbraněmi. I těmi z Česka.

Amnesty International zjistila na základě vyšetřování pomocí otevřených zdrojů, že Spojené arabské emiráty (SAE) bezohledně vyzbrojují ozbrojené skupiny moderním vybavením. Tím může konflikt v Jemenu ještě více eskalovat.

Aktuální počet podpisů: 2534

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...