© Amnesty International

Maraton psaní dopisů: Kdo nám píše?

  Článek

Shackelia Jacksonová z Jamajky posílá dopis všem, kdo se jí snaží pomoct v rámci Amnesty kampaně Maraton psaní dopisů.

© Amnesty International

Shackelia Jacksonová se nevzdává. Jejího bratra v roce 2014 zastřelili policisté a ona se snaží o to, aby se vše nezávisle prošetřilo. Policie měla v hledáčku „rastafariánsky vyhlížejícího“ podezřelého z loupeže a její bratr Nakiea tomuto popisu bohužel odpovídal. V jeho malé restauraci ho policisté našli a zastřelili. 

Zabití policií je na Jamajce až příliš obvyklým jevem, zvláště pak u mladých a nemajetných mužů. Během posledních deseti let jich bylo zabito okolo 2000. Shackelia byla však odhodlaná postavit se podfinancovanému a vlekoucímu se soudnímu systému a bojovat za spravedlnost. Je jednou z hlavních postav letošní kampaně Maraton psaní dopisů. A i ona píše DOPIS - nám všem, kteří jsme jí s Amnesty pomohli v hledání spravedlnosti.

Vážení,

vypracování perfektní odpovědi by trvalo déle, než jsem předpokládala, a tak jsem  se rozhodla psát prostě od srdce.

Strávila jsem poslední tři roky mluvením jako zdrcená sestra; abych zajistila, že ostatní nezapomenou. Později jsem viděla vývoj této role; dveře jsou otevřené  pro druhé; ale já jsem vystavená hrozbám.

Smrt mého bratra Nakieho Jacksona a mé následné činy mne učinily synonymem boje, který byl větší než Nakiea, a zastavení se zdálo obtížné. 

Nicméně , ve velikosti tohoto boje a náročném posunu vpřed jsem nebyla sama, protože tady jste do něj vstoupili vy, lidé z Amnesty  International a vaši příznivci.

Jste důkazem  globální podpory, kterou jsem potřebovala, abych přepsala historii špatného a já jsem vděčná, že příběh Nakieho vás dostatečně inspiroval. To mi umožňuje stát se příjemcem vaší podpory; závazku a pohostinnosti. Udělali jste mou cestu zvládnutelnou, rozšířili naši platformu a poskytli strategické vedení a síť podpory požadovanou v tomto procesu změny.

Nakiea se stal globálním symbolem pro univerzální jazyk smrti; potřeby změny a hodnoty mezinárodního společenství; jeho trvalého tlaku a přítomnosti.

Akce na podporu Shackelie v rámci Marato nu psaní dopisů v pražském DOXu, 10. 12. 2017

Poskytli  jste mi nejen bezpečný prostor a ramena obrů, na nichž mohu stát, ale také příležitost  změnit  pohled  na Jamajku a její vedení. Rozhodovací činitelé přestali kontrolovat narativ, a  tak jme se vymanili  z nostalgie, ve které nás udržovali.

Dali jste mi zdroj naděje; znovu žít, znovu snít; moje nevinnost byla vskutku znovu vzkříšena. Udělali jste správnou věc,  že o to vše usilujete na Jamajce.

Jste skuteční hrdinové a vaše odhodlání a oddanost dodržování lidských práv a důstojnosti po celém světě se odráží v podpoře, kterou vaše kampaně získávají a pozitivní výsledky, které jste získali pro oběti bezpráví a diskriminace.

Mohla bych pokračovat, ale jsem si jistá, že podstata mé vděčnosti byla vyjádřena, a tak říkám: pokoj s vámi, buďte i nadále majákem změn a světlem na naší cestě. Jsem nadšená vyhlídkami našeho budoucího partnerství, protože to nejlepší ještě přijde.

Přeji vám vše dobré.

Shackelia

Zlomená, ne však  zničená