© Amnesty International

Trest smrti: Globální zrušení je blíž, než kdy jindy!

  Článek

Trest smrti publikován 2.1.2019

Dobré zprávy do nového roku: Rekordní počet 121 zemí hlasoval v prosinci na Valném shromáždění OSN pro ukončení poprav.

© Amnesty International

Poté, co klíčové usnesení Valného shromáždění OSN, vyzývající k moratoriu na popravy, se zaměřením na  zrušení trestu smrti, bylo podpořeno v závěrečném hlasování rekordním počtem členských států OSN,  Chiara Sangiorgiová, odbornice na trest smrti v Amnesty International, řekla: 

„Skutečnost, že více zemí než kdykoliv předtím hlasovalo pro ukončení poprav, ukazuje, že globální zrušení trestu smrti se stává nevyhnutelnou realitou. Svět bez trestu smrti je blíže, než kdy jindy. 

Toto hlasování vysílá ještě další důležitý signál - že stále více zemí je ochotno podniknout kroky k ukončení tohoto krutého, nelidského a ponižujícího trestu jednou provždy. 

Výsledek také ukazuje rostoucí izolaci 35 zemí, které hlasovaly proti rezoluci. Země, které si stále zachovávají trest smrti, by měly okamžitě ustanovit moratorium na popravy jako první krok k úplnému zrušení trestu smrti." 

Podpořím Amnesty v boji za lidská práva

DARUJ ❤

Pozadí

121 z 193 členských států OSN hlasovalo ve prospěch  sedmé rezoluce o moratoriu na používání trestu smrti na plenárním zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku 17. prosince, 35 hlasovalo proti a 32 se zdrželo hlasování. 117 států hlasoivalo stejně už v prosinci 2016. Toto usnesení bylo navrženo Brazílií jménem meziregionálního úkolového uskupení členských států  a spolupodporováno 83 státy. 

Poprvé Dominikánská republika, Libye, Malajsie a Pákistán změnily své hlasování k podpoře rezoluce, zatímco Antigua a Barbuda, Guyana a Jižní Súdán se přesunuly z opozice ke zdržení. Rovníková Guinea, Gambie, Mauritius, Niger a Rwanda opět hlasovaly ve prospěch výzvy k moratoriu na popravy, i když tak neučinily v roce 2016.

 

 

Aktuální petice

  Čína

Ujgurskému profesorovi hrozí v Číně trest smrti

Mezinárodně uznávanému profesorovi geografie a bývalému rektorovi Sin-ťiangské univerzity hrozí trest smrti.

 

Aktuální počet podpisů: 3257 Náš cíl: 3500

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...