Spojené státy podepsaly dohodu o mezinárodním obchodu se zbraněmi

  Článek

Zbraně pod kontrolou publikován 26.9.2013

Ministr zahraničí USA John Kerry podepsal ve středu ráno amerického času mezinárodní Smlouvu o obchodu se zbraněmi (ATT).

Jde o dlouho očekávaný krok, jak připomíná i generální tajemník Amnesty International Salil Shetty:

„Je to historický okamžik, vedoucí k ukončení volného proudění konvenčních zbraní, které slouží ke krutostem a zneužívání. Spojené státy jsou největším světovým obchodníkem se zbraněmi, ale zároveň mají silné cítění na poli lidských práv. Jejich závazek vůči této smlouvě byl proto velmi potřebný – stejně jako dalších 107 zemí, které už dohodu podepsaly. Teď ji musí předvést v praxi, aby skončila distribuce zbraní do zemí, kde by mohly být zneužívány k páchání genocidy, zločinů proti lidskosti, válečných zločinů a dalšího porušování lidských práv.“

Další podpisy pod smlouvu ATT jsou podle Shettyho důležité i ve světle posledních událostí v Sýrii: „Situace v Sýrii je tragédie. A jen to podtrhuje obrovské lidské ztráty, které má na svědomí lehkomyslný a neregulovaný obchod se zbraněmi. Dohoda ATT je příležitostí, jak uchránit lidi od utrpení do budoucna. Vlády musí tuhle příležitost, která se naskytne jednou za život, chytit. Teď svět čeká na Čínu a Rusko, jak se k závazku USA postaví.“

Klíčová fakta

  • nejméně 500 tisíc lidí každý rok zemře a miliony dalších jsou připraveny o domov nebo jinak trpí v důsledku ozbrojeného násilí a válečných konfliktů

  • USA jsou největším světovým obchodníkem se zbraněmi – dělají asi 30% transferů konvenčních zbraní

  • USA dodávají zbraně do více než 170 zemí. Největším dodavatelem jsou například pro Egypt, kam míří hlavně malé zbraně a miliony nábojů, stejně jako chemické prostředky – vše navzdory tvrdým úderům bezpečnostních sil vůči protestujícím v roce 2011

  • malými zbraněmi, chemickými látkami a ozbrojenými vozidly byl od Spojených států zásobován také Jemen, stejně jako Bahrajn. V Kolumbii zase Američani pomáhají s výcvikem a výbavou tamním bezpečnostním sílám – navzdory jejich vytrvalému porušování lidských práv

  • k dnešnímu dni podepsalo dohodu ATT 107 států. Mnoho z nich - včetně zemí, které zbraně produkují například v rámci EU – je v procesu ratifikace smlouvy. Přes 50 zemí už ji ratifikovalo a zavádí do praxe

Amnesty za smlouvu bojuje už 20 let

Amnesty International (AI) už od 90 let 20. století vystupuje na podporu přijetí silné smlouvy, která by dávala mezinárodnímu obchodu se zbraněmi jednotná pravidla. Cílem je zamezit jejich přísunu do zemí, kde jsou používány k páchání zločinů.

AI věří, že dohoda ATT reprezentuje krok směrem k tomuto cíli. Zakazuje totiž státům transfer konvenčních zbraní do zemí, kde by mohly být zneužity k páchání genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. Dohoda zároveň zavazuje všechny vlády k tomu vyhodnotit míru nebezpečí transferu zbraní, munice či jakýchkoli komponentů do každé země nebo oblasti. V případě, že hrozí nebezpečí porušení mezinárodních humanitárních a lidsko-právních zákonů, země souhlasí s tím, že obchod nebude uskutečněn.

Smlouva se vztahuje na všechny konvenční zbraně uvedené v Registru OSN (bojové tanky, obrněná bojová vozidla, dělostřelecké systémy velkého kalibru, bojová letadla, útočné vrtulníky, válečné lodě, rakety a odpalovací zařízení) a na ruční a lehké zbraně.

Česká republika smlouvu ATT podepsala 3. června 2013 při slavnostním ceremoniálu v New Yorku. Podpis připojila Stálá představitelka ČR při OSN Edita Hrdá.

Seznam zemí, které už Smlouvu podepsaly či ratifikovaly můžete najít ZDE.

Aktuální petice

  Česká republika

Amnesty vyzývá vládu a parlament: Zpřísněte zbraňovou legislativu v České republice!

Když střelné zbraně skončí v nezodpovědných rukou, může to znamenat katastrofu. České zákony, které regulují získávání zbraní, jsou přesto jedny z nejmírnějších v Evropě. V ČR se za posledních patnáct let odehrály již čtyři masové střelby, a je proto nejvyšší čas, aby se zákonodárci a zákonodárkyně zabývali tím, kdo má přístup ke zbraním a za jakých podmínek. Zatím je tato debata vedena převážně směrem k deregulaci nabývání a držení zbraní. Podepište petici a pojďte to změnit!

Aktuální počet podpisů: 597

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...