© Amnesty International

Další zprávy z Polska: Hrozí přijetí zákona kriminalizujícího sexuální výchovu

  Článek

Moje tělo moje práva   Polsko publikován 18.10.2019

Do mozaiky o tom, že v Polsku #prituhuje, přibyl bohužel další střípek.

© Amnesty International

V Polsku se připravuje parlamentní hlasování o návrhu zákona, který by vyučování nebo dokonce propagování sexuální výchovy u lidí mladších 18 let učinil trestným činem, za který lze uložit až tři roky vězení.

„Tento lehkomyslně zpátečnický zákon by povzbudil strach a nevědomost a mladé lidi vystavil riziku. Měl by odrazující vliv na učitele, aktivisty a dokonce na rodiče, kteří chtějí mluvit se svými dětmi o sexu.

Sexuální výchova je zásadní pro informování mladých lidí o jejich těle a důležitosti věcí, jako jsou zdravé vztahy, souhlas, antikoncepce a prevence sexuálně přenosných chorob.

V Polsku, kde je přístup k potratu legální pouze za omezených okolností, je význam sexuální výchovy životně důležitý. Tento zákon, který mimo jiné činí homosexualitu rovnou pedofilii, odhaluje znepokojivou homofobii, která je podporou tohoto zákona.

Politika by měla být držena mimo učebnu a my vyzýváme poslance, aby tento zákon odmítli," apelovala ředitelka Amnesty International Polsko Draginja Nadazdinová.

POZADÍ

Vládnoucí strana Právo a spravedlnosti (PiS) vyhrála minulou neděli parlamentní volby. PiS však ztratila svou většinu v Horní komoře parlamentu, v Senátu.

Polsko ratifikovalo Istanbulskou úmluvu, CEDAW i CERD a má mezinárodní závazky v oblasti lidských práv k poskytnutí přístupu k sexuální výchově a informacím i závazek bojovat proti genderovým stereotypům ve společnosti.

Návrh zákona byl předložen po šestiměsíční homofobní kampani s cílem učinit LGBT+ lidi rovné pedofilům. Měl se projednávat v pátek 18. října, zatím ale hlasování neproběhlo.

Přečtěte si víc o tom, že v Polsku i Maďarsku #prituhuje na našem novém webu.

Aktuální petice

  Polsko

Aktivistce obhajující právo na bezpečné interrupce hrozily tři roky vězení, soud ji nakonec odsoudil k osmi měsícům veřejně prospěšných prací.

Obránkyni lidských práv Justyně Wydrzyńské hrozily za její aktivity a snahu zajistit lidem v Polsku právo na přístup k bezpečným a legálním interrupcím až tři roky vězení. Nakonec ji soud ve Varšavě odsoudil k osmi měsícům veřejně prospěšných prací. Šlo o první případ, kdy byla v Evropě souzena aktivistka za pomoc těhotné ženě se získáním potratové pilulky. Odůvodnění verdiktu nebylo zveřejněno, rozsudek není pravomocný, Wydrzyńská se proti němu odvolala a případ stále řeší soud. Polské orgány musejí Justynu zprostit všech obvinění a plně dekriminalizovat přístup k interrupcím v Polsku.

 

Aktuální počet podpisů: 1112 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...