Americké ministerstvo zahraničí: USA podepíší smlouvu o zbraních co nejdříve
Článek
Zbraně pod kontrolou publikován 20.5.2013
Spojené státy americké slíbily podepsat Smlouvu o obchodu se zbraněmi (ATT) v blízké budoucnosti.

Countryman ve středu 15. května prohlásil, že USA smlouvu podepíší ve „velmi blízké budoucnosti“. Ke stejnému kroku je připraveno i několik dalších států. Smlouva ATT bude na půdě OSN v New Yorku předložena k podpisu a ratifikaci 3. června. K tomu, aby začala platit, je potřeba podpis alespoň 50 států.
Spojené státy – celosvětově největší producent a exportér zbraní – jsou přitom pro fungování smlouvy klíčové. Jejich zástupci přijetí smlouvy podporovali už během závěrečného schvalovacího procesu a přispěli tak k tomu, že se „PRO“ vyslovilo na zasedání Valného shromáždění letos 2. dubna 155 států.
„Amnesty International je velmi ráda, že si USA daly závazek podepsat smlouvu ATT v blízké budoucnosti. Tím se snad také vyhneme akcím, které by její uvedení do praxe ještě mohly zhatit. Budeme ale dál tlačit na lídry USA i všech ostatních států světa, aby smlouvu ratifikovaly a naplnily tak rychle, jak jen to bude možné. Transfery zbraní už dál nesmějí znamenat zneužívání a zvěrstva,“ prohlásil v reakci Frank Jannuzi, zástupce výkonného ředitele AI v USA.
Skupina amerických senátorů – silně podporována zbrojařskou lobby – už vyjádřila svůj nesouhlas s ratifikací smlouvy – v údajných obavách o zásah do vnitřních amerických regulí na obchod se zbraněmi. Amnesty International ale ukázala, že tyto obavy jsou liché. A i v prohlášení Thomase Countrymana zaznělo, že americká ústavní práva nebudou narušena.

Organizace usilovala o přijetí ATT od počátku devadesátých let 20. století a věří, že symbolizuje významný krok směrem ke globálním pravidlům mezinárodního obchodu se zbraněmi - tak, aby se zabraňovalo jejich zneužívání. „Přestože některé části smlouvy by mohly být ještě silnější, představuje ATT potenciál omezit zneužívání lidských práv a humanitárního práva, zvláště pokud státy zrealizují články 6 a 7“, dodává Wood.
Článek 6.3 zakazuje transfery zbraní ve chvíli, kdy bude mít prodávající stát informace, že by mohly být zneužity k páchání genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. Článek 7 pak zakazuje export zbraní, pokud by hrozilo jejich zneužití k porušování mezinárodních lidských práv a humanitárního práva – včetně zabíjení, mučení a mizení lidí.
Írán, Sýrie a Severní Korea – tedy státy, na které je v různé formě uvaleno mezinárodní embargo na zbraně – byly jediné tři země, jejichž zástupci hlasovali na Valném shromáždění OSN 2. dubna proti přijetí ATT. Spojené státy byly naopak mezi 155 zeměmi, které ji podpořily.