© Amnesty International

Známé Češky s Amnesty na Mezinárodní den žen připomínají sílu běloruských žen

  Článek

Společně se známými ženami českého veřejného života vyjadřujeme solidaritu Bělorusům a Běloruskám, kteří již přes šest měsíců vytrvávají v boji za svobodu své země.

Pět významných ženských osobností českého veřejného života se proto u příležitosti Mezinárodního dne žen (8. března) nechalo vyfotit v rámci globální solidární akce Amnesty. Krysčinu Šyjanok, jednu z lídryň běloruské komunity v Česku doplnila herečka Martha Issová, novinářka Nora Fridrichová, herečka Tereza Těžká a zpěvačka i spisovatelka Tamara Klusová.

V srpnových prezidentských volbách a při následných protestech se běloruskému autoritářskému prezidentovi Alexandru Lukašenkovi postavila i trojice žen, které dokázaly do ulic, navzdory tvrdým opatřením, přivést tisíce Bělorusů a Bělorusek. Svjatlana Cichanouská, Veranika Capkala a Maryja Kalesnikava se společně s tisíci dalších aktivních žen a dívek, které se týden co týden, oblečeny většinou v bílém a s květinou v ruce, staly hlavní silou protestů.

Lukašenkův režim se však i přes prvotní šok oklepal a tvrdě zasáhl. Nevídaná policejní brutalita, mlácení obušky, střelba gumovými projektily, mučení, několik mrtvých, přes 30 000 svévolně zadržených. Svjatlana a Veranika byly donuceny uprchnout do exilu, Maria byla unesena a následně uvězněna. Žádná z nich a ani další běloruské ženy to ale nevzdávají.

Role žen se stala jedním z ústředních motivů běloruské prodemokratické opozice již mnoho měsíců před srpnovými volbami. Lukašenkův režim totiž ve své snaze o umlčení především mužů z řad kritiků režimu naprosto podcenil sílu a odhodlání žen. Mnoho dalších žen se při podobných okolnostech okamžitě ujalo vůdčích rolí v rámci hnutí a jasně tím ukázaly, že mohou být pro totalitní režim minimálně stejně nebezpečné, jako jejich mužští kolegové. Některým se podařilo z Běloruska uprchnout a nadále vedou boj za svobodu ze zahraniční, další byly zatčeny a hrozí jim vysoké tresty, mnoho bylo brutálně mláceno, mučeno policií, sexuálně obtěžováno a také jim bylo vyhrožováno odebráním dětí.

„Jsme moc rádi, že se do naší solidární akce zapojily známé ženy našeho veřejného života a věříme, že inspirují ostatní. Čím déle protesty v Bělorusku trvají, tím je bohužel menší jejich mediální pozornost. Proto nám přijde velmi důležité, aby se svět o situaci v Bělorusku nepřestal zajímat. Vyzýváme proto veřejnost, aby se zapojila do naší mezinárodní solidární fotoakce, nejlépe přes amnesty.cz/belorusko,“ říká Erik Bartoš, tiskový mluvčí české Amnesty.

Kromě zapojení do solidární fotoakce je možné podpořit práci Amnesty na běloruské kampani koupí symbolické virtuální květiny. Jen díky Vašim darům můžeme pokračovat v našem úsilí za svobodu a lidská práva pro všechny.

Aktuální petice

  Bělorusko

Razie v sídlech nevládních organizací, zatýkání obránců lidských práv. Podpořme je!

Dne 14. července běloruská policie provedla razii v sídlech několika nevládních organizací a domech jejich čelních představitelů. Terčem policejních prohlídek byla i lidskoprávní organizace Vjasna, která monitoruje politické vězně v zemi a poskytuje jim například právní ochranu. Několik členů, mezi nimi Ales Bjaljacki, předseda Vjasny, právník organizace Uladzimir Labkovič, jeho partnerka Nina Labkovičová a místopředseda Vjasny, Valjantsin Stefanovič, bylo policií zatčeno a jsou ve vazbě.

 

Aktuální počet podpisů: 2045 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...