© Grzegorz Żukowski

Dopis Justyny Wydrzyńské: Před soudem budu stát s klidem v srdci

  Článek

Moje tělo moje práva   Polsko publikován 14.4.2022

Polská aktivistka za potraty v dopise sepsaném před svým prvním soudním řízením vyjadřuje velké obavy, ale také ohromnou vděčnost za podporu.

Mám knedlík v krku a sevřený žaludek.  Jsem nervózní, ale kdo by nebyl. Je to poprvé, co jsem jako obžalovaná. Mám velké obavy, jestli u soudu zůstanu v klidu a jestli se z nervozity nerozbrečím.

Vidím se na fotkách, které sdílíte, čtu všechna ta krásná slova, která o mně píšete a říkám si – tohle je matrix. Je to neuvěřitelné. A jsem vám neuvěřitelně vděčná. Věděla jsem, že pro-choice komunita mě velmi podporuje, ale to, co se děje, je úžasné.

Chci vám za to nesmírně poděkovat. Za každou soukromou zprávu, každý telefonát. Každé veřejné prohlášení o podpoře nebo anonymně vyvěšený plakát. Každá zpráva odeslaná přátelům, každý přečtený rozhovor a komentář. Každý příběh na Instagramu, obrázek a svědectví.

Díky vám mám sílu tomu čelit. Díky vám vím, že nejsem sama. Dojetím až nemůžu dýchat a vhání mi to vhání slzy do očí.

Omlouvám se, že se nestačím dívat na všechno a že vám ihned neodpovídám. Je pro mě těžké čelit situaci, kdy jsou moje fotografie „všude“.

Existují tisíce lidí #jakojustyna, kteří se však nechtějí odhalit. To ale není důležité. Pomáhají kolegům, sestrám, přátelům a lidem, které vůbec neznají. Prostě tu jsou, když někdo potřebuje pomoc se svým potratem. Za což jim upřímně děkuji. Jsme silní, protože jsme v tom spolu.

Nadcházející dny pro mě budou těžké. Napětí, které mě doprovází, je velmi vysoké a není mi lhostejné. Nicméně před soudem budu stát s klidem v srdci. Vím, že jsem udělala správnou věc, protože podporovat potraty je dobré, pokud někdo jiný díky mně získal klid v duši.

Objímám vás,

Justyna Wydrzyńska

Aktuální petice

  Polsko

Aktivistce obhajující právo na bezpečné interrupce hrozí tři roky vězení. Pomůžete?

Obránkyni lidských práv Justyně Wydrzyńské hrozí tři roky vězení pouze za její aktivity a snahu zajistit lidem v Polsku právo na přístup k bezpečným a legálním interrupcím. Polské orgány musejí Justynu zprostit všech obvinění a plně dekriminalizovat přístup k interrupcím v Polsku.

 

Aktuální počet podpisů: 1110 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...