©Amnesty International

Site C: Pokročilá výstavba a nová jednání

  Článek

Násilná vystěhování   Kanada publikován 11.6.2022

Společnost B.C. Hydro dokončuje výstavbu přehrady Site C na řece Peace River. Uzavřela poslední čtyři smlouvy, které mají zajistit zahájení výroby elektřiny v roce 2025 za 16 miliard dolarů. Nyní jedná i s domorodými obyvateli a dalšími odpůrci přehrady.

Kanadský Nejvyšší soud odmítl dvě odvolání, která se snažila přinejmenším oddálit projekt přehrady Site C v Britské Kolumbii, již v roce 2017. 
Původní obyvatelé a další odpůrci později podali na společnost B.C. Hydro žalobu pro porušení práv zaručených v "Treaty 8". Soudní řízení mělo začít v březnu 2022. Miliardová žaloba o porušení smlouvy v souvislosti s přehradou Site C však přešla ze soudní síně k mimosoudním jednáním ve snaze urovnat nevyřešený spor. Společnost B.C. Hydro prohlásila, že s domorodými komunitami chce pracovat na budování vztahů, které respektují jejich zájmy.

Na konci roku 2021 byla přehrada Site C dokončena již z více než 55 %. Výroby elektřiny by měla být schopna v roce 2025. 

Aktuální petice

  Kanada

Kanada: Domorodí obyvatelé Peace River Valley

Peace River Valley (Údolí řeky míru) v severovýchodní Britské Kolumbii v Kanadě je jednou z mála oblastí v regionu, která byla do značné míry zachována v původním stavu z hlediska přírodních zdrojů. Dane-Zaa, Cree, Métis a ostatní domorodí obyvatelé jsou na údolí závislí zejména kvůli rybolovu, sběru lesních plodů, posvátné medicíně a speciálním obřadům. Jejich předkové jsou v této zemi pohřbeni. Přehrada s objemem 8 miliard metrů kubických, známá jako Site C, by měla zaplavit více než 80 kilometrů Údolí řeky míru a více než 20 kilometrů přítoků. Výsledná 9330 hektarů velká nádrž by tak zaplavila stovky kulturních a historických památek, včetně hrobů. Federální a provinční vlády umožnily začít s výstavbou navzdory tomu, že legálnost vybudování přehrady zatím stále řeší soudy.

 

Aktuální počet podpisů: 4326 Náš cíl: 7000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...