ⓒ AFP via Getty Images

Dobrá zpráva: Soudní vítězství pro LGBTI+ komunitu v Jižní Koreji

  Článek

Nejvyšší soud v Jižní Koreji zrušil trest dvěma vojákům, kteří byli v roce 2017 odsouzeni za to, že spolu měli pohlavní styk mimo vojenskou službu.

“Toto průlomové rozhodnutí je důležitým triumfem v boji proti diskriminaci LGBTI komunity v Jižní Koreji,” uvedla Boram Jang z východoasijské Amnesty.

Vojáci byli původně odsouzeni k několika měsícům ve vězení a jednomu roku podmínky poté, co byli zadrženi v rámci rozsáhlé armádní zatýkací akce proti vojákům podezřelých z homosexuálního pohlavního styku. 

Nejvyšší soud zdůvodnil zrušení jejich trestu tím, že trestat vojáky za konsenzuální sexuální akt mimo službu by znamenalo porušení jejich ústavních práv, diskriminaci a újmu na důstojnosti.

Závěr soudu je důležitý i proto, že mění dosavadní precedenty. O podobných případech rozhodoval jihokorejský ústavní soud od roku 2002 už třikrát, tentokrát se ale poprvé postavil na stranu homosexuálních párů. Pro místní LGBTI+ komunitu se tak jedná o významný krok v boji proti diskriminaci.


Aktuální petice

  Polsko

Zákony musí chránit polskou LGBT+ komunitu před násilím!

Ani po několika měsících nepodnikla polská vláda adekvátní kroky k ochraně LGBT+ osob. Namísto toho pronesl prezident Polské republiky, stejně jako poslanci a europoslanci vládnoucí polské strany, v červnu roku 2020 homofobní výroky, útočící na už tak diskriminovanou menšinu.

 

Aktuální počet podpisů: 2259 Náš cíl: 2500

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...