ⓒ AFP via Getty Images

Dobrá zpráva: Soudní vítězství pro LGBTI+ komunitu v Jižní Koreji

  Článek

Nejvyšší soud v Jižní Koreji zrušil trest dvěma vojákům, kteří byli v roce 2017 odsouzeni za to, že spolu měli pohlavní styk mimo vojenskou službu.

“Toto průlomové rozhodnutí je důležitým triumfem v boji proti diskriminaci LGBTI komunity v Jižní Koreji,” uvedla Boram Jang z východoasijské Amnesty.

Vojáci byli původně odsouzeni k několika měsícům ve vězení a jednomu roku podmínky poté, co byli zadrženi v rámci rozsáhlé armádní zatýkací akce proti vojákům podezřelých z homosexuálního pohlavního styku. 

Nejvyšší soud zdůvodnil zrušení jejich trestu tím, že trestat vojáky za konsenzuální sexuální akt mimo službu by znamenalo porušení jejich ústavních práv, diskriminaci a újmu na důstojnosti.

Závěr soudu je důležitý i proto, že mění dosavadní precedenty. O podobných případech rozhodoval jihokorejský ústavní soud od roku 2002 už třikrát, tentokrát se ale poprvé postavil na stranu homosexuálních párů. Pro místní LGBTI+ komunitu se tak jedná o významný krok v boji proti diskriminaci.

Za oběti bezpráví bojujeme po celém světě. Důsledně sledujeme jednotlivé případy, ověřujeme informace, apelujeme na politiky a monitorujeme dodržování lidských práv. Každý příspěvek umožní, aby mohla naše práce pokračovat i nadále. Podpořte nás, prosím, ještě dnes.

Aktuální petice

  Polsko

Zákony musí chránit polskou LGBTI+ komunitu před násilím!

Polská vláda stále nepodnikla adekvátní kroky k ochraně LGBTI+ osob. V říjnu 2022 Jarosław Kaczyński, předseda strany Právo a spravedlnost (PiS) během projevu pronesl, že se v duhových rodinách s dětmi zachází jako se psy nebo kočkami.

 

Aktuální počet podpisů: 2984 Náš cíl: 3500

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...