ⓒ AFP via Getty Images

Dobrá zpráva: Soudní vítězství pro LGBTI+ komunitu v Jižní Koreji

  Článek

Nejvyšší soud v Jižní Koreji zrušil trest dvěma vojákům, kteří byli v roce 2017 odsouzeni za to, že spolu měli pohlavní styk mimo vojenskou službu.

“Toto průlomové rozhodnutí je důležitým triumfem v boji proti diskriminaci LGBTI komunity v Jižní Koreji,” uvedla Boram Jang z východoasijské Amnesty.

Vojáci byli původně odsouzeni k několika měsícům ve vězení a jednomu roku podmínky poté, co byli zadrženi v rámci rozsáhlé armádní zatýkací akce proti vojákům podezřelých z homosexuálního pohlavního styku. 

Nejvyšší soud zdůvodnil zrušení jejich trestu tím, že trestat vojáky za konsenzuální sexuální akt mimo službu by znamenalo porušení jejich ústavních práv, diskriminaci a újmu na důstojnosti.

Závěr soudu je důležitý i proto, že mění dosavadní precedenty. O podobných případech rozhodoval jihokorejský ústavní soud od roku 2002 už třikrát, tentokrát se ale poprvé postavil na stranu homosexuálních párů. Pro místní LGBTI+ komunitu se tak jedná o významný krok v boji proti diskriminaci.


Aktuální petice

  Polsko

Absurdní Polsko: za duhovou svatozář až dva roky vězení

V lednu 2022 byly Elžbieta, Anna a Joanna zproštěny viny po vleklém soudním řízení jemuž předcházelo obvinění z "urážky náboženského přesvědčení". Jednalo se již o druhý osvobozující rozsudek, přesto se úřady proti němu odvolaly ke kasačnímu soudu a všem třem ženám tak opět hrozí vězení.

 

Aktuální počet podpisů: 4899 Náš cíl: 6000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...