© Grzegorz Żukowski

Špatné zprávy z Polska – třem aktivistkám opět hrozí vězení

  Článek

LGBTI   Polsko publikován 6.9.2022

Úřady se odvolaly proti osvobozujícímu rozsudku Elžbiety, Joanny a Anny. Případ byl napaden jak po právní, tak po procesní stránce a nyní bude předložen kasačnímu soudu.

Pokud kasační soud odvolání nevyhoví, má státní zástupce další možnost - může jej poslat k Nejvyššímu soudu. Pokud soud odvolání vyhoví, může celé řízení začít od začátku a aktivistkám tím pádem opět hrozí vězení.

 

Amnesty aktualizovala výzvu na podporu všech tří žen, kterou pošleme generálnímu prokurátorovi.

 

Ženy v roce 2019 vylepily kolem kostela plakáty Panny Marie se svatozáří v duhových barvách vlajky LGBTI+ komunity, kterou se rozhodly podpořit poté, co se v kostele objevily u seznamu hříchů také pojmy jako „gender“ nebo „LGBT“. Za to jim hrozily až dva roky vězení.

 

Vlastnictví, vytváření nebo šíření plakátů by nemělo být trestným činem a je chráněno právem na svobodu projevu. V březnu 2021, po několika měsících soudního řízení, byla absurdní a nepodložená obvinění zrušena a tři ženy byly shledány "nevinnými".

Nyní se však Elžbieta, Anna a Joanna musí znovu před soudem hájit svá práva a opět jim hrozí vězení. Způsob, jakým jsou napadány, koresponduje se způsobem obtěžování a zastrašování pokojných aktivistů v celém Polsku.  

Aktuální petice

  Polsko

Absurdní Polsko: za duhovou svatozář až dva roky vězení

V lednu 2022 byly Elžbieta, Anna a Joanna zproštěny viny po vleklém soudním řízení jemuž předcházelo obvinění z "urážky náboženského přesvědčení". Jednalo se již o druhý osvobozující rozsudek, přesto se úřady proti němu odvolaly ke kasačnímu soudu a všem třem ženám tak opět hrozí vězení.

 

Aktuální počet podpisů: 4890 Náš cíl: 6000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...