Světové mocnosti odložily zásadní rozhodnutí o obchodu se zbraněmi

  Článek

Zbraně pod kontrolou publikován 30.7.2012

Zprávy ze Sýrie i nadále plní přední stránky novin, přesto Čína, Rusko a USA odmítly ukončit nezodpovědný obchod se zbraněmi a odložily rozhodnutí o Smlouvě o obchodu se zbraněmi (ATT). Amnesty International je zklamaná, ale věří v budoucí úspěch.

„Každou minutu umírá na světě jeden člověk v důsledku ozbrojeného násilí. To je imperativ pro světové mocnosti, aby byly skutečnými leadery. Prezident Obama požádal o více času k dosažení dohody, ale kolik času ještě chce?“ řekl Salil Shetty, generální tajemník Amnesty International.

Aktivisté i přesto zůstávají optimističtí a věří, že je účinná Smlouva o obchodu se zbraněmi nadosah. Výrazná většina vlád dala najevo, že bude i nadále prosazovat silnou smlouvu, která ochrání lidská práva. Po čtyřech týdnech jednání v OSN v New Yorku více než 90 zemí, které se připojily k textu smlouvu, potvrdily svůj závazek dovést proces schvalování co nejdříve k úspěšnému konci.

USA, spolu s Ruskem a Čínou odložily rozhodnutí v poslední den vyjednání. K obstrukcím se uchýlilo Alžírsko, Egypt, Írán, KLDR a Sýrie. U nich je takové chování neobhajitelné, ale předvídatelné.

Amnesty International si plně uvědomuje, že je potřeba ukončit nezodpovědný a špatně regulovaný obchod se zbraněmi. Miliony civilistů jsou zabíjeny, zraňovány, znásilňovány či nuceny opustit své domovy v důsledku toho, že se zbraně dostávají vládám či ozbrojeným skupinám, které je používají proti civilistům.

„Jednání v OSN byla zkouškou pro světové leadery. Někteří neobstáli a zvolili vlastní zájem, ale byla to jen menšina, která nemůže nadále zvrátit světové veřejné mínění. Většina vlád, které chtějí účinnou smlouvu, musí udržet tlak, aby bylo dohody dosaženo ještě letos,“ řekl Shetty.

Nyní bude návrh textu pravděpodobně poslán zpět Valnému shromáždění OSN v říjnu. Mezinárodní lidská práva i nadále zůstanou ústředním tématem návrhu smlouvy, což dokazuje jednotný závazek velkého počtu vlád.

Bude-li dosaženo dohody ještě letos, bylo by to poprvé v historii, kdy by vlády musely kontrolovat mezinárodní obchod se zbraněmi a mohly by tak ochránit civilní obyvatelstvo.

Aktuální petice

  Česká republika

Amnesty vyzývá vládu a parlament: Zpřísněte zbraňovou legislativu v České republice!

Když střelné zbraně skončí v nezodpovědných rukou, může to znamenat katastrofu. České zákony, které regulují získávání zbraní, jsou přesto jedny z nejmírnějších v Evropě. V ČR se za posledních patnáct let odehrály již čtyři masové střelby, a je proto nejvyšší čas, aby se zákonodárci a zákonodárkyně zabývali tím, kdo má přístup ke zbraním a za jakých podmínek. Zatím je tato debata vedena převážně směrem k deregulaci nabývání a držení zbraní. Podepište petici a pojďte to změnit!

 

Aktuální počet podpisů: 48 Náš cíl: 5000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...