© Amnesty International

Skvělá zpráva: Čtyři novináři odsouzení k trestu smrti jsou na svobodě!

  Článek

Trest smrti   Jemen publikován 18.4.2023

Čtyři jemenští novináři odsouzení v roce 2020 k trestu smrti byli propuštěni v rámci výměny vězňů.

V rámci výměny vězňů mezi hútískými de facto orgány a mezinárodně uznávanou jemenskou vládou byli z vězení propuštěni čtyři jemenští novináři odsouzení k nejvyššímu trestu.

 

Dne 9. června 2015 byli Akram al-Walidi, Abdelkhaleq Amran, Hareth Hamid a Tawfiq al-Mansouri zatčeni poté, co členové jednotek Hútí provedly razii v hotelu Qasr al-Ahlam v San'á. Následně byli zadržováni bez obvinění až do prosince 2018, kdy byli obviněni z řady trestných činů, včetně "špionáže pro Saúdskou Arábii"; za což hrozí trest smrti, a také z "vysílání fám, falešných zpráv a prohlášení na podporu nepřátelské Saúdské Arábie a jejích spojenců proti Jemenské republice".

 

K trestu smrti byli odsouzeni 11. dubna 2020 Specializovaným trestním soudem v San'á po hrubě nespravedlivém procesu, při němž jejich právníkům nebylo umožněno účastnit se téměř všech soudních jednání. O rozsudku smrti nebyli informováni jejich advokáti ani rodiny.

 

Během téměř osmiletého věznění čelili novináři hrubému porušování lidských práv, včetně nuceného zmizení, držení na samotce, svévolného zadržování, odpírání lékařské péče, mučení a dalšího špatného zacházení.


Díky vaší podpoře se nám podaří dosáhnout pozitivní změny přibližně u každého třetího případu. Naše činnost není financována státy ani velkými firmami, jsme závislí pouze na jednotlivých dárcích, jako jste vy. Podpořte nás, prosím, ještě dnes. 


 

Aktuální petice

  Jemen

Jemen: Spojené arabské emiráty bezohledně zásobují ozbrojence západními zbraněmi. I těmi z Česka.

Amnesty International zjistila na základě vyšetřování pomocí otevřených zdrojů, že Spojené arabské emiráty (SAE) bezohledně vyzbrojují ozbrojené skupiny moderním vybavením. Tím může konflikt v Jemenu ještě více eskalovat.

Aktuální počet podpisů: 2519

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...