© Chau Van Kham's family

Dobrá zpráva: aktivista uvězněný ve Vietnamu se vrátil domů do Austrálie

  Článek

Demokratický aktivista Čau Van Kham byl zatčen krátce po příjezdu do Vietnamu a odsouzen ke dvanácti letům vězení. V červenci 2023 byl osvobozen a vrátil se zpět k rodině do Austrálie.

Sedmdesátiletý Čau Van Kham dlouhodobě žije v Austrálii, má i australské občanství. V lednu 2019 byl během několika hodin po příletu do Vietnamu zatčen, umístěn do vazby a zanedlouho odsouzen k dvanácti letům vězení za „teroristické aktivity“, protože se v zemi setkal se svým přítelem, rovněž demokratickým aktivistou. Jediný důkaz, který soudu k rozsudku stačil, bylo Čauovo členství v organizaci Viet Tan. 

Čauovo uvěznění se stalo jedním z hlavních bodů australsko-vietnamských jednání. Ministerstvo pro zahraniční věci a obchod na Čauův případ upozornilo více než desetkrát, včetně přímo v komunikaci s vietnamským místopředsedou vlády a s ministrem zahraničí. 

Amnesty International Čaua považovala za vězně svědomí a ode dne jeho zatčení bojovala za jeho osvobození. Amnesty podporovala Čauovu rodinu a lobovala u vietnamské i australské vlády. Zástupce australské pobočky Amnesty se spolu s manželkou Čaua setkali i s australskou ministryní zahraničí Marisou Payne. Petici za Čauovo propuštění podepsalo přes 36 tisíc Australanů. 

11. července 2023 se Čau Van Kham konečně vrátil domů do Sydney, zproštěn všech obvinění. „Já i moje rodina bychom chtěli poděkovat Amnesty a všem, kteří podepsali petici, upozornili na můj případ a požadovali můj návrat zpět k rodině do Austrálie. Mockrát vám děkuji – Cám ơn em,“ poděkoval Čau. 

Díky vaší podpoře se nám podaří dosáhnout pozitivní změny přibližně u každého třetího případu. Naše činnost není financována státy ani velkými firmami, jsme závislí pouze na jednotlivých dárcích, jako jste vy. Podpořte nás, prosím, ještě dnes. 

Aktuální petice

  Vietnam

Uvězněna za podporu rodin politických vězňů. Nenechme to tak!

Vietnamská prodemokratická aktivistka Nguyễn Thúy Hạnh byla v dubnu 2021 zatčena a obviněna z podrývání Vietnamské republiky kvůli fondu na pomoc politickým vězňům a jejich rodinám. V případě odsouzení jí hrozí až dvacet let vězení.

 

Aktuální počet podpisů: 2449 Náš cíl: 2500

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...