AFP via Getty Images

Vedoucí představitelé EU musí požadovat zastavení palby, aby ochránili civilisty

  Článek

  Izrael publikován 10.11.2023

Eskalace konfliktu v Izraeli a na okupovaných palestinských územích se má projednávat na pondělním zasedáním Rady Evropské unie pro zahraniční věci v Bruselu. Amnesty International naléhavě vyzývá ministry, aby apelovali na všechny strany konfliktu k okamžitému příměří. Rozšiřující se humanitární katastrofa v Gaze musí skončit.

„Násilí odehrávající se v Gaze je nepředstavitelné. Nesmíme však odvracet zrak. Evropští ministři musí všechny strany vyzvat k okamžitému zastavení palby. Ukončení bojů může zachránit tisíce civilistů a zastavit další eskalaci této lidskoprávní katastrofy." 

 - Eve Geddie, ředitelka kanceláře Amnesty pro evropské instituce

EU nedosáhla většinového konsensuálního stanoviska, které by bylo v souladu s mezinárodním právem ani přímé výzvy k příměří. Některé členské státy, včetně Irska, Belgie a Španělska, přesto k příměří vyzvaly a kritizují rovněž  porušování lidských práv ze strany Izraele, Hamásu a dalších ozbrojených skupin. Také respektují právo na protest.


Na druhou stranu Česko a další státy, včetně Rakouska a Německa, kolektivní výzvě EU k příměří a upozorňování na porušování mezinárodního humanitárního práva izraelskými bezpečnostními silami brání. Přispívají tak k atmosféře beztrestnosti, v níž se izraelské orgány cítí povzbuzeny ignorovat svou povinnost chránit civilisty.

 

EU má zastávat lidská a mezinárodní práva, nyní však kvůli svému pasivnímu postoji čelí kritice. Neustálé izraelské bombardování zabíjí každý den přibližně 300 Palestinců, z nichž mnozí jsou děti. Jeho nezákonná blokáda způsobuje obrovské humanitární utrpení. Je proto nepochopitelné, že někteří vedoucí představitelé EU nejenže blokují výzvu EU k příměří, ale aktivně dodávají Izraeli zbraně a politickou podporu a také umlčují, či dokonce zatýkají protestující, kteří se zasazují za práva Palestinců.

 

„Vedoucí představitelé EU musí ukázat, že si životů Palestinců i Izraelců váží stejně, a to výzvou k příměří a jednoznačnému odsouzení zločinů páchaných Izraelem, Hamásem a dalšími ozbrojenými skupinami. Vyzýváme členské státy, aby samostatně nebo společně s dalšími podobně smýšlejícími státy vyzvaly k příměří,“ dodává Eve Geddie.

 

Amnesty International vyzvala k propuštění všech civilních rukojmích zadržovaných Hamásem a dalšími ozbrojenými skupinami. 

Amnesty International nalezla důkazy o nárůstu svévolného zatýkání tisíců Palestinců izraelskými úřady, přičemž mnozí z nich byli mučeni. Izrael musí propustit všechny svévolně zadržované Palestince. 

Všechny strany musí urychleně umožnit přístup Mezinárodního výboru Červeného kříže k zadrženým osobám.

 

Petici Amnesty International požadující příměří, které by ukončilo utrpení civilistů, podpořilo více než milion podpisů. 

 

Další informace naleznete zde.

Aktuální petice

  Izrael

Amnesty International vyzývá všechny strany konfliktu k okamžitému klidu zbraní a požaduje ukončení zabíjení nevinných civilistů

Nebývalá eskalace konfliktu mezi Izraelem a Hamásem a dalšími ozbrojenými skupinami si vybírá krutou daň na civilistech. Počet obětí je bezprecedentní. S každým dalším dnem se situace stále zhoršuje. Přibývá obětí na životech a humanitární katastrofa v Gaze se prohlubuje. Podepište petici Amnesty a vyzvěte všechny strany konfliktu k okamžitému klidu zbraní, které by ukončilo krveprolití nevinných civilistů a zajistilo přístup nezbytné humanitární pomoci do Gazy.

 

Aktuální počet podpisů: 837 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...