Pobřeží slonoviny: oběti toxického znečištění čekají na spravedlnost již pátým rokem

  Článek

Zastavte mučení publikován 23.8.2011

Před pěti lety, 19. srpna 2006, loď Probo Koala ve službách korporátní skupiny Trafigura, která obchoduje s ropou, ilegálně vyložila toxický odpad přímo na břehy města Abidjan. V důsledku toho muselo na 100 tisíc lidí vyhledat lékařskou pomoc kvůli zdravotním potížím způsobeným toxickými látkami, 15 lidí zemřelo.

Vláda Pobřeží slonoviny sice od Trafigury na základě několika jednání obdržela od té doby zhruba 260 milionů dolarů na odškodnění obětí, tisíce z nich však dodnes čekají na jeho vyplacení a vláda odmítá sdělit, jak bylo s penězi naloženo.

„Nesmíme dovolit, aby tolik lidí zasažených skládkou toxického odpadu přišlo o odškodnění, které jim patří,“ říká Benedetta Lacey, zvláštní poradkyně Amnesty International pro korporátní odpovědnost. „Kvůli opakovaným zpožděním a neprůhlednému jednání je odškodnění zdržováno. Vláda prezidenta Ouattary musí konat rozhodně a ukázat, že nebude tolerovat korupci a zpronevěru těchto prostředků.“

V únoru 2007 uzavřela Trafigura s vládou Pobřeží slonoviny dohodu, podle které zaplatila 195 milionů dolarů na odškodnění obětí a vyčištění skládek. Vláda poté sestavila seznam více než 95 tisíce obětí, které mají být odškodněny, avšak doposud není známo, jaká část této sumy skutečně putovala k obětem. V dubnu 2008 Trafigura vyplatila vládě Pobřeží slonoviny na základě dosažené dohody dalších 20 milionů dolarů.

V září 2009 vyplatila Trafigura na odškodnění 45 milionů dolarů jako výsledek mimosoudního vyrovnání ve Velké Británii mezi Trafigurou a 30 tisíci obyvateli Pobřeží slonoviny, kteří ji žalovali za škody na zdraví vzniklé v souvislosti se skládkou.

Prostředky se však dostaly do rukou skupiny falešných zástupců obětí, tzv. Národní koordinace obětí toxického odpadu z Pobřeží slonoviny (CNVDT-CI). Peníze jí byly poukázány na účet na základě soudního rozhodnutí, aby je rozdělila mezi žadatele. Britská právní kancelář, která zastupuje žadatele z Pobřeží slonoviny, však nedávno oznámila, že více než 6 tisíc lidí na odškodnění od CNVDT-CI ještě stále čeká. Šéf CNVDT-CI údajně zmizel a žádné informace o dalším vypláceni odškodnění nejsou dostupné.

Amnesty International opakovaně upozorňuje na roli CNVDT-CI, která zřejmě nepravdivě tvrdí, že zastupuje všech 30 tisíc žadatelů z mimosoudního vyrovnání. „Více než 6 tisíc lidí čeká na odškodnění ve výši jejich ročního platu po těžce dosaženém vyrovnání s Trafigurou. Vláda Pobřeží slonoviny musí zaručit řádné vyplacení odškodného žadatelům,“ doplňuje Benedetta Lacey z Amnesty International.

„Při příležitosti pátého výročí musíme myslet na oběti. Nejméně 300 lidí z mého okolí ještě odškodněno nebylo,“ říká Geneviève Diallo, zástupkyně skupiny obětí z oblasti poblíž skládky Akouedo. „Ti, kteří peníze zpronevěřili, musejí být postaveni před soud.“

Amnesty International proto vyzývá vládu Pobřeží slonoviny, aby vyhledala ztracené prostředky a zaručila jejich plné vyplacení tisícům těch, kteří ještě pět let po vyložení toxického odpadu u břehů Abidjanu čekají na odškodnění.

Aktuální petice

  Egypt

Egyptský bloger ve vězení za urážku soudnictví

Alaa Abdel Fattah, známý egyptský bloger a politický aktivista, byl v minulosti opakovaně zadržen za veřejné projevy proti tamním diktátorským režimům. Od roku 2015 si odpykává pětiletý trest kvůli údajnému vyvolávání demonstrace v roce 2013 a za příspěvky na Twitteru. Tam se vyjádřil o egyptských soudech jako o neobjektivních institucích. Případ Alaa Abdel Fattaha si "adoptovala" brněnská skupina Amnesty International, která se intenzivně snaží o jeho propuštění.

 

Aktuální počet podpisů: 1118 Náš cíl: 1300

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...