Itálie musí reagovat na krizi migrantů z Tuniska

  Článek

Zbraně pod kontrolou publikován 18.2.2011

Amnesty International apeluje na italské úřady, aby zajistily humanitární potřeby tisíců migrantů a žadatelů o azyl, kteří přicházejí z Tuniska v reakci na aktuální nepokoje v zemi.

Refugee Boat
K italskému ostrovu Lampedusa dosud přicestovalo více než 5000 migrantů. Italské úřady hovoří o „humanitárním nouzovém stavu“ Ministr zahraničí dal najevo, že by Itálie a další členové EU měli „zastavit tuniskou vlnu”. Nařídil také rozmístění většího počtu námořních hlídek podél pobřeží. V pondělí měla italská pobřežní policie střílet na člun, na kterém se plavili migranti a uprchlíci z Egypta. Při střelbě byla údajně zraněna jedna osoba.

„K humanitární nouzi je třeba zaujmout lidský přístup, a ne ji řešit pomocí represe”, tvrdí Nicola Duckworth z Amnesty International.

„Čluny, na kterých se plaví migranti a uprchlíci z Tuniska, Egypta či dalších zemí, není možné jednoduše navracet zpět. Každá osoba na člunu má právo, aby byla respektována její lidská důstojnost. Tito lidé potřebují pomoc a mají mít přístup ke spravedlivému azylovému řízení.”

Velké množství lidí muselo několik dní spát venku, protože úřady dočasně zavřely přijímací centrum v Lampeduse. Itálie navíc migranty často zadržuje v detenčních centrech.

„Detence by měla být použita až jako poslední možnost, nikoli jako automatická odpověď na příchod lidí v nouzi. Nikdo by neměl být poslán z Evropy zpět, aniž by měl šanci vysvětlit své obavy z návratu,” dodal Nicola Duckworth.

Itálie získala přislib pomoci s ochranou hranic a přílivem migrantů od Frontexu, evropské agentury pro řízení spolupráce na vnějších hranicích EU. „Policisté, kteří provádějí dozor v národních či mezinárodních vodách, musí myslet na bezpečnost lidí, kteří se na moři plaví,” dodává Amnesty International.

Aktuální petice

  Rusko

RUSKO: Zastavte útoky na civilisty na Ukrajině!

Dne 21. února 2022 podepsal ruský prezident dekret o uznání samozvaných republik na Donbasu. O tři dny později Rusko na Ukrajinu zaútočilo. Podle Putina se jednalo o „speciální vojenskou operaci“ za účelem „denacifikace“ a „demilitarizace“ Ukrajiny. Ve skutečnosti došlo k ruské vojenské invazi na Ukrajinu a neomluvitelným útokům na civilisty, včetně dětí. Životy tisíců lidí jsou v ohrožení.

Aktuální počet podpisů: 5524

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...