Elektrické obušky mají donutit demonstranty k poslušnosti

  Článek

Zbraně pod kontrolou publikován 16.2.2011

Několik tisíc pokojně protestujících lidí bylo v hlavním městě Jemenu Saná během posledních dvou dnů napadeno bezpečnostními složkami. Ozbrojenci, kteří se mezi dav mísili v civilním oblečení, používají nejen pendreky, ale také elektrické obušky. Tyto zbraně způsobují značnou bolest, ale jejich použití nezanechává téměř žádné stopy. Amnesty International (AI) toto hrubé násilí odsuzuje.

Demonstration in Sana
„V Jemenu nadále dochází k mučení. Jemenským bezpečnostním silám není možné věřit natolik, aby mohly být vyzbrojeny elektrickými obušky. Tvrdostí zásahu jsme naprosto šokováni,“ uvedl zástupce ředitele AI pro oblast Blízkého východu a severní Afriky

Použití elektrických zbraní potvrdil AI také jeden z aktivistů, právník Khaled al-Ansi, kterého bezpečnostní síly napadly během víkendové demonstrace v Saná. „Slyšel jsem, jak lidé křičeli Elektřina, elektřina!, když je ozbrojenci mlátili“, uvedl. Očití svědkové také potvrdili, že viděli členy bezpečnostních složek rozdávat svým kolegům před akcí zbraně vypadající jako obušky.

Novinářka Samia al-Ghabari sdělila Amnesty International, že byla během zátahu na demonstranty omráčena, sražena k zemi a bezpečnostní složky se jí snažily odvézt. Podle dosavadních informací bylo během víkendových demonstrací zatčeno více než 120 lidí, kteří oslavovali pád vlády v Egyptě. Dalších dvanáct bylo zadrženo hned v pondělí. Většina z nich byla nicméně následně propuštěna.

Podle nedělního prohlášení by jemenská opozice nyní ráda zahájila dialog s prezidentem Alí Abdalláhem Sálihem, aby předešla dalším pouličním nepokojům. Demonstranti se však obávají, že rozhovory nemusí přinést kýženou změnu.

„Jemenská vláda nemůže získat důvěru veřejnosti tím, že ji bude mlátit elektrickými pendreky,“ sdělil Philip Luther z AI. „Vláda musí lidem zaručit možnost bezpečného vyjádření názoru. Jedině tak dá najevo svou připravenost provést změny,“ dodal Luther.

Aktuální petice

  Rusko

RUSKO: Zastavte útoky na civilisty na Ukrajině!

Dne 21. února 2022 podepsal ruský prezident dekret o uznání samozvaných republik na Donbasu. O tři dny později Rusko na Ukrajinu zaútočilo. Podle Putina se jednalo o „speciální vojenskou operaci“ za účelem „denacifikace“ a „demilitarizace“ Ukrajiny. Ve skutečnosti došlo k ruské vojenské invazi na Ukrajinu a neomluvitelným útokům na civilisty, včetně dětí. Životy tisíců lidí jsou v ohrožení.

Aktuální počet podpisů: 5523

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...