Nigérie: ropný gigant Shell byl obviněn z šíření nepravdivých informací o úniku ropy

  Článek

Zastavte mučení publikován 28.1.2011

Těžební činnost ropné korporace Shell v deltě Nigeru trvá téměř půl století. Během této doby zde došlo k tisícům ropných úniků, které za sebou zanechaly obrovské environmentální škody. Voda, kterou místní lidé používají k pití a rybaření, je znečištěná ropou, zemědělská půda a plodiny byly zničeny.

Amnesty International a mezinárodní organizace Přátelé Země (Friends of Earth International) nyní proti ropnému gigantu podali oficiální stížnost kvůli porušování základních standardů odpovědného podnikání stanovených Organizací pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD).

Oil spill in the village of Ikarama

Ve středu 26. 1. 2010 proběhlo slyšení v nizozemském parlamentu, kde byly přezkoumány environmentální a lidskoprávní dopady aktivit korporace Shell v Nigérii. Organizace obviňují Shell z šíření zavádějících informací a svalování viny za většinu ropného znečištění na sabotéry z delty Nigeru, což porušuje stanovy OECD pro nadnárodní korporace. Podaly proto stížnost na kontaktní místa OECD při vládách Spojeného království a Nizozemí.

Již v polovině 90. let Shell uznal, že za velkou částí ropného znečištění delty Nigeru stojí pochybení jeho vlastní firmy. Ovšem v současné době společnost začala svalovat většinu problémů na sabotážní činnost nigerijských komunit a zločinců. Shell přitom odkazoval na nepravděpodobné údaje, podle kterých by celých 98% rozlité ropy mělo připadnout na vrub právě sabotážím. Podobně zavádějící informace prezentoval Shell i v roce 2009, tehdy byl donucen k jejich opravě. Petrolejářská firma sama nejprve opakovaně tvrdila, že sabotáže mají na svědomí celých 85% úniků, nakonec však připustila, že sabotáže zavinily spíše 50% z celkové škody. Ani jedno tvrzení však nebylo nikdy dostatečně vysvětleno. Shell se navíc téměř nepokusil napravit omylný dojem způsobený předchozím šířením nepravdivých dat. Způsob, jakým byla data získána včetně jejich původu, odmítal Shell navzdory opakovaným žádostem objasnit.

Ačkoliv sabotáže v deltě Nigeru obecný problém představují, Amnesty International a Přátelé Země opakovaně poukázali na to, že Shell operuje s daty, která jsou ostře kritizována environmentálními organizacemi i místními komunitami. Vysvětlení chování ropné korporace je ale nabíledni. Jsou-li totiž ropné skvrny klasifikovány jako výsledek sabotáže, nenese podle nigerijského práva Shell žádnou odpovědnost vedoucí ke kompenzacím za zničené životní prostředí místních obyvatel.

People in Niger Delta

„Tvrzením společnosti Shell nejsou ničím podložena“ říká Audrey Gaughran z Amnesty International. „Všudypřítomné ropné znečištění je klíčovým problémem, který v deltě Nigeru způsobil ropný průmysl. Způsob vyšetřování ropných úniků není ale ani v nejmenším nezávislý“. Přátelé Země i Amnesty International totiž nezávisle zjistili, že v mnoha případech vyšetřování ropných úniků měly ropné společnosti významný vliv na oficiální posudky.

Nnimmo Bassey, ředitel Přátel Země v Nigérii (ERA) a předseda Friends of Earth International k tomu řekl: „Úniky ropy monitorujeme pravidelně a naše pozorování často protiřečí oficiálním informacím předkládaným společností Shell. Ropné společnosti by měly převzít za své chování odpovědnost a vyčistit nepořádek, který v naší zemi napáchaly.“.

Falšování dat o ropných únicích spolu s neochotou společnosti Shell a vlády Nigérie zajistit férové vyšetřování tak ve výsledku zanechává nigerijské komunity bez možnosti dovolat se spravedlnosti a získat jakoukoli kompenzaci.

Pomozte to změnit. Podepište petici ZDE http://www.zakazdoucenu.cz/

Aktuální petice

  Rusko

Propusťte Navalného! Petice za svobodu opozičníka, kterého se bojí i Putin

Ruského opozičního aktivistu Alexeje Navalného zadržela policie na moskevském letišti bezprostředně po návratu z Německa, kde se od srpna loňského roku léčil z otravy novičokem. O den později mu byla soudem nařízena třicetidenní vazba. Dne 2. února moskevský soud poslal Navalného na tři a půl roku do vězení.

 

Aktuální počet podpisů: 8264 Náš cíl: 8500

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...