Egypt zasahuje proti demonstrantům

  Článek

Zbraně pod kontrolou publikován 27.1.2011

Egyptské úřady zasáhly proti demonstrantům, kteří protestovali proti chudobě, zneužívání policejní moci a korupci. Demonstrace následovaly po protestním dni, který v úterý proběhl v Káhiře, Alexandrii a dalších velkých městech. Dosud se objevily informace o několika úmrtích. Jedná se o nejrozsáhlejší demonstrace za poslední desítky let.

AI otevřela petici za doržování lidských práv v Egyptě, chcete-li ji podepsat, stačí kliknout ZDE.

Nepokoje v Egypte, leden 2010

Policie proti demonstrantům použila gumové projektily, slzný plyn i nepřiměřenou sílu, nejméně 500 demonstrantů bylo zatčeno. Amnesty International tvrdý zákrok egyptských úřadů odsoudila.

Demonstrace měly zpočátku pokojný průběh. Poté, co se policie pokusila účastníky rozehnat, došlo na házení kamenů a k potyčkám. Ministerstvo vnitra varovalo, že další protesty nebude tolerovat, zadrženým lidem hrozí stíhání.

„Egyptské úřady by měly přestat vyhrožovat demonstrantům. Namísto toho musí prošetřit, jak došlo k úmrtím během protestů,“ reagovala Amnesty International.

500 zatčených demonstrantů

Amnesty International se obává, že mnozí ze stovek zatčených demonstrantů, byli zadrženi pouze kvůli tomu, že uplatnili své právo na svobodu projevu a sdružování. Lidé, kteří byli zatčeni pro podezření z násilného chování, musí být podle Amnesty International obviněni a postaveni před spravedlivý proces. V opačném případě musí být propuštěni na svobodu.

Komunikační prostředky jsou blokovány

Egyptské úřady se snaží blokovat Twitter a stránku Bambuser, která umožňuje sdílení videozáznamů. V některých oblastech byly zablokovány také sítě poskytovatelů mobilního telefonního spojení, Amnesty International se pokusila kontaktovat několik egyptských aktivistů, kteří však nebyli dostupní. „Omezování komunikace dokládá, že vláda chce zabránit tomu, aby svět věděl pravdu o situaci v Egyptě. Snaží se také znemožnit komunikaci mezi demonstranty,“ uvedla Amnesty International.

Egyptské úřady často sahají k nepřiměřenému omezení svobod, umožňuje jim to již téměř 30 trvající výjimečný stav. Díky tomu mohou omezovat legitimní práva Egypťanů.