Sýrie: Civilisté ve východním Aleppu se bojí odvetných útoků

Syrské vládní síly, které v nedávných dnech obsadily části východního Aleppa, musí zajistit, aby se lidé, kteří zde žijí, mohli volně pohybovat a byli ochráněni před odvetnými útoky včetně zadržení, mučení, násilného zmizené nebo pronásledování, řekla Amnesty International.

Syrské vládní síly včera převzaly kontrolu nad dvěma čtvrtěmi, Jabal Badro a Maskaen Hanano, ve východním Aleppu, kde v současné době žije nejméně 100 rodin. Mnoho z těch, kteří zůstali ve východním Aleppu, řekli Amnesty International, že se bojí odplaty ze strany vládních sil.

„Syrské vládní síly opakovaně provedly nezákonné útoky na město Aleppo, ukazující bezcitnou lhostejnost k bezpečnosti civilistů, kteří žijí v částech města kontrolovaných ozbrojenou opozicí,“ řekl Samah Hadid, zástupce ředitele pro kampaně v Amnesty International v Bejrútu.

„S ohledem na temnou historii svévolného zadržování a násilných zmizení spáchaných syrskou vládou, je ještě více zásadní, aby civilisté byli v nově obsazených částech Aleppa chráněni. Syrská vláda nesmí svévolně omezovat pohyb civilistů. Civilistům, kteří chtějí z oblasti odejít, musí umožnit svobodu, aby tak mohli učinit bez jakýchkoliv hrozeb.“

Fadi, místní aktivista, řekl Amnesty International, že lidé, kteří žijí v Masaken Hanana a Jabal Badra neměli možnost utéct, když vláda postoupila a jsou nyní vyděšení opustit své domovy.

„Znám některé z těch rodin a řekli mi, že jsou nyní ve svých domovech a bojí se pohybovat venku, protože vládní vojáci jsou všude.“

Další aktivista řekl Amnesty International, že vládní síly vzaly některé mužské obyvatele z Masaken Hanano na letiště al-Nairab k výslechu a vyšetřování. Amnesty International nemůže tato tvrzení potvrdit.

Obyvatelé distriktu Sheikh Maqsoud, který je kontrolovaný Kurdskými lidovými obrannými jednotkami (YPG), řekli Amnesty International, že až 8,000 lidí z východního Aleppa také během minulého týdne uteklo do této oblasti, jak se boje a letecké útoky zintenzivnily. Civilisté nemají žádné prostředky k opuštění Sheikh Maqsoud bez průchodu přes západní Aleppo, které je pod kontrolou syrské vlády. Mnoho se bojí odejít ze strachu z pomsty vládních sil, pokud odejdou.

Jak syrské vládní síly utáhly sevření okolo obleženého východního Aleppa, v těchto částech města se také očekává zintenzivnění bojů s devastujícími následky pro civilisty.

Jeden muž, který s rodinou utekl do Sheikh Maqsoud popsal zoufalou situaci: „Přijel jsem se svým bratrem a našimi rodinami před pár dny. Podstoupili jsme riziko a nevěděli, jestli nám YPG povolí přejít, ale nemohli jsme dále unést ten pocit hladu a zvuk válečných letadel celé dny. Tak jsme se rozhodli odejít…Všechny druhy jídla byly nedostatkové, a proto velmi drahé. Na konci každého dne jsem byl vděčný, že jsem stále naživu při všech těch leteckých útocích a pozemním ostřelování. Ale takhle dál nemůžeme žít.“

Related stories

23.10.2019

Turecká invaze v Sýrii prizmatem lidských práv

Ředitel české Amnesty k dění na severovýchodě Sýrie.


23.7.2019

Izrael: Bourání domů Palestinců je porušením mezinárodního práva

Izraelské úřady začaly s demolicí bytových domů v oblasti okupovaného Západního břehu Jordánu, který je pod přímou správou Palestinců. Nelegální postup Izraele kritizuje kromě Amnesty i Evropská unie.


11.3.2019

Sýrie: Ženy musí hrát aktivní roli při formování budoucnosti země

Amnesty u příležitosti MDŽ upozorňuje na genderově motivované násilí během osm let trvajícího konfliktu v zemi a akcentuje zahrnutí žen do diskusí a rozhodování o budoucnosti.


13.7.2019

Sencov oslavil narozeniny ve vězení

Ukrajinský režisér Oleg Sencov dnes slaví 43. narozeniny.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...