HONG KONG: ODMÍTNUTÍ VÍZA PRO NOVINÁŘE z Financial Times JE hrozba pro SVOBODu TISKU

Odmítnutí vlády Hongkongu obnovit zaměstnanecké vízum reportérovi časopisu Financial Times Asia se zdá být aktem politické odplaty, která pravděpodobně bude mít důsledky pro svobodu tisku ve městě.

Novinář Victor Mallet také vykonává funkci vysokého úředníka v městském klubu Foreign Correspondents 'Club (FCC). V srpnu se FFC  stal terčem nelítostné kritiky  ze strany Hongkongu a čínských úředníků z pevninské oblasti, protože pořádal debatu s Andy Chanem, aktivistou za nezávislost. Ačkoli vláda Hongkongu dosud  vzdorovala výzvám, aby prozradila  důvody odmítnutí obnovit Malletovo vízum, Mallet a FCC byli vyzýváni zrušit hovor s Chanem z důvodu, že diskuse o nezávislosti Hongkongu představuje hrozbu pro "národní bezpečnost" a "územní celistvost" Číny.

„Odmítnutí obnovit vízum Victora Malleta se zdá být aktem pomsty vlády Hongkongu. Echo odplaty se má vznášet i nad dalšími novináři, kteří pokrývají politicky citlivé otázky," řekl Joyce Chiang, zastupující ředitel Amnesty International Hongkong.

Orgány v pevninské Číně rutinně omezují snahy lidí zapojit se do pokojného obhajování a veřejných diskusí na základě "národní bezpečnosti" tím, že používají tento nejasně a široce definovaný koncept jako záminku k neoprávněným omezením v uplatňování těchto svobod. Zdá se, že i vláda v Hongkongu prosazuje rozšířený koncept "národní bezpečnosti".

„Rozhodnutí je alarmující pro svobodu tisku a svobodu sdružování v Hongkongu a je to veřejná urážka lidských práv v tomto městě - práv, která vláda musí chránit, prosazovat a respektovat, nikoli podrývat,“ zdůraznil Chiang.

FCC pravidelně hostí debaty s jednotlivci z celého hongkongského politického spektra, včetně vyšších vládních úředníků. FCC také pořádá každoroční Ocenění v oblasti lidských práv v partnerství s organizací Amnesty International Hongkong a Asociací novinářů v Hongkongu.

„FCC je mistrem ve svobodě projevu v Hongkongu a hraje důležitou roli v podpoře občanského diskurzu v našem městě. Je hluboce šokující, že je FCC teď atakován tímto způsobem," řekl Chiang.

Podle mezinárodních norem nesmějí být novináři a mediální organizace sankcionováni  za usnadňování diskuse o otázkách, které jsou jasným veřejným zájmem a již jsou ve veřejném prostoru nastolené.

Related stories

20.5.2020

Trest smrti a vězení pro vrahy Džamála Chášakdžího

V souvislosti s násilnou smrtí novináře a kritika saúdské vlády Džamála Chášakdžího soud odsoudil pět lidí k trestu smrti a další tři lidi poslal do vězení.


25.11.2019

Nevládní organizace žádají komisařku Michelle Bacheletovou, aby odsoudila situaci v Hongkong

21 nevládních organizací zabývajících se lidskými právy vyzvalo Vysokou komisařku OSN pro lidská práva Michelle Bacheletovou, aby veřejně odsoudila hongkongskou vládu kvůli jejímu systematickému porušování práv na svobodu shromažďování a projevu a odsoudila nepřiměřené použití síly ze strany hongkongské policie.


10.2.2020

Tran Thi Nga je na svobodě, díky za podporu!

Obránkyně lidských práv z Vietnamu si odpykala tři roky z původně devítiletého trestu


20.11.2019

Řecko: Katastrofální situace migrantů a uprchlíků

Od poloviny letošního roku dochází k velkému nárůstu lidí připlouvajících do Řecka. Počty žadatelů o azyl jsou nejvyšší od kritického roku 2015. Celá situace je velmi kritická a řešení problému ještě zhoršuje politika a rétorika nové řecké vlády.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...