Mezinárodní den uprchlíků: Nenávist zraňuje

Výstava snímků italské fotodokumentaristky Cinzie D´Ambrosiové o násilí na uprchlících a migrantech v Evropě.

Česká Amnesty Vás zve u příležitosti Mezinárodního dne uprchlíků (20. červen) na výstavu fotografií, které mapují násilí, se kterým se setkávají uprchlíci a migranti v jižní Evropě.

Zahájíme ji 20. června v 19 hodin vernisáží a měsíc budek vidění ve Skautském institutu na Staroměstském náměstí v Praze.

Vše začalo v roce 2015 v Řecku, když se Cinzia rozhodla dokumentovat vrcholící uprchlickou krizi. Během setkání s lidmi ale vyšlo najevo, že nejenže mají za sebou příšerné zážitky ze svých mateřských zemí a ze strastiplné cesty za bezpečím do Evropy, ale že se mnoho z nich setkalo s násilím i tady, v Evropě. A to hlavně ze strany policie, tedy oficiálních složek státu. Ponižování, okrádání, bití, mučení…

Cinzia začala tyhle příběhy dokumentovat a vydala se i do dalších zemí jižní Evropy a na Balkán. I tady jí lidé vyprávěli děsivé příběhy o represích a ponižování, kterému v Evropě čelili, ukazovali jizvy, fotografie svých zranění, nahrávky a především svou bezmoc. V Evropě, kam přišli za bezpečím, se setkali s násilím, vůči kterému se nemohli nijak bránit, ani nijak odvolat. Práce Cinzie je tak snahou dát těmhle lidem hlas a upozornit na tento málo známý jev. 

Amnesty se rozhodla přivézt výstavu do Česka, protože i my už řadu let upozorňujeme na násilí páchané na migrantech a uprchlících v Evropě - poslední výzkum k tomuto tématu máme z března tohoto roku z chorvatské hranice.

 

Oceňovaná fotodokumentaristka Cinzia D´Ambrosiová bude v Praze uvádět výstavu osobně.

Related stories

23.6.2020

Nový zákon zakáže migrantům používat telefony

Nový zákon, který bude projednávat australský parlament o zákazu mobilních telefonů pro lidi zadržované v migračních táborech, se snaží vyřešit problém, který neexistuje a porušuje mezinárodní práva.


18.6.2020

Obnovení dohody o migraci potvrzuje italskou spoluúčast na mučení migrantů a uprchlíků

Během tří let od uzavření původní dohody bylo nejméně 40 000 lidí, včetně tisíců dětí, zadrženo na moři, vráceno do Libye a vystaveno nepředstavitelnému utrpení.


10.2.2020

Reflex: Rozhovor s psychiatrem uprchlíků


24.6.2019

ČT o Amnesty výstavě k Mezinárodnímu dni uprchlíků


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...