Nabeel Rajab je konečně volný!

Success

Po čtyřech letech nespravedlivě strávených ve vězení byl Nabeel Rajab předčasně propuštěn.

Nabeel Rajab je významným obráncem lidských práv v Bahrajnu. Je spoluzakladatelem Bahrajnského centra pro lidská práva (BCHR). Za své aktivity byl v minulosti několikrát vězněn.

 

Naposledy byl zatčen v červnu 2016 kvůli příspěvku na Twitteru. Během vyšetřování, soudního řízení i následného odvolání byl celou dobu ve vazbě. V prosinci 2018 mu Nejvyšší soud potvrdil pětiletý trest za údajné „šíření falešných zpráv“ a urážku veřejných orgánů“.

 

Vzhledem k tomu, že byl Rajab z vězení propuštěn předčasně, je pravděpodobné, že ho po zbývající tři roky čeká alternativní forma trestu například v podobě domácího vězení nebo jiných omezení.

 

Lynn Maaloufová, ředitelka výzkumu Amnesty International na Blízkém východě k jeho propuštění uvedla: 

 

„I když je Rajabovo propuštění důvodem k oslavám, není možné zapomenout, že nespravedlivě strávil čtyři roky bez své rodiny. Veškerá další obvinění vznesená proti němu by měla být okamžitě zrušena.“

 

„Bahrajnské úřady musí také propustit všechny lidskoprávní aktivisty, kteří jsou zadržováni pouze za pokojné uplatňování práva na svobodu slova.“

 

Bahrajnské centrum pro lidská práva bylo založeno v roce 2002, o dva roky později byla jeho licence zrušena. Přesto zůstává jednou z předních organizací pro lidská práva v Bahrajnu. Abdulhadi Al-Khawaja, další spoluzakladatel BCHR zůstává nezákonně zadržován.

 

Related stories

15.6.2020

Bahrajn kvůli pandemii propustil vězně - ale ne ty politické


21.4.2020

Trest smrti v roce 2019: Saúdská Arábie popravila v uplynulém roce rekordní počet lidí. Ve světě ale čísla poprav klesají.

Prudký nárůst poprav v Saúdské Arábii, Iráku, Jižním Súdánu a Jemenu narušil celosvětový trend poklesu. Počet poprav ve světě se ale snížil o 5 % - dosáhl nejnižší úrovně za 10 let.


30.7.2019

iROZHLAS: Bahrajn popravil 3 vězně. OSN žádala nový proces, muži podle ní byli mučeni


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...