Itálie musí reagovat na krizi migrantů z Tuniska

Amnesty International apeluje na italské úřady, aby zajistily humanitární potřeby tisíců migrantů a žadatelů o azyl, kteří přicházejí z Tuniska v reakci na aktuální nepokoje v zemi.
Refugee Boat
K italskému ostrovu Lampedusa dosud přicestovalo více než 5000 migrantů. Italské úřady hovoří o „humanitárním nouzovém stavu“ Ministr zahraničí dal najevo, že by Itálie a další členové EU měli „zastavit tuniskou vlnu”. Nařídil také rozmístění většího počtu námořních hlídek podél pobřeží. V pondělí měla italská pobřežní policie střílet na člun, na kterém se plavili migranti a uprchlíci z Egypta. Při střelbě byla údajně zraněna jedna osoba.

„K humanitární nouzi je třeba zaujmout lidský přístup, a ne ji řešit pomocí represe”, tvrdí Nicola Duckworth z Amnesty International.

„Čluny, na kterých se plaví migranti a uprchlíci z Tuniska, Egypta či dalších zemí, není možné jednoduše navracet zpět. Každá osoba na člunu má právo, aby byla respektována její lidská důstojnost. Tito lidé potřebují pomoc a mají mít přístup ke spravedlivému azylovému řízení.”

Velké množství lidí muselo několik dní spát venku, protože úřady dočasně zavřely přijímací centrum v Lampeduse. Itálie navíc migranty často zadržuje v detenčních centrech.

„Detence by měla být použita až jako poslední možnost, nikoli jako automatická odpověď na příchod lidí v nouzi. Nikdo by neměl být poslán z Evropy zpět, aniž by měl šanci vysvětlit své obavy z návratu,” dodal Nicola Duckworth.

Itálie získala přislib pomoci s ochranou hranic a přílivem migrantů od Frontexu, evropské agentury pro řízení spolupráce na vnějších hranicích EU. „Policisté, kteří provádějí dozor v národních či mezinárodních vodách, musí myslet na bezpečnost lidí, kteří se na moři plaví,” dodává Amnesty International.

Related stories

18.6.2020

Obnovení dohody o migraci potvrzuje italskou spoluúčast na mučení migrantů a uprchlíků

Během tří let od uzavření původní dohody bylo nejméně 40 000 lidí, včetně tisíců dětí, zadrženo na moři, vráceno do Libye a vystaveno nepředstavitelnému utrpení.


27.4.2020

EU: Je čas na posouzení a nápravu spolupráce politik umožňujících zneužívání uprchlíků a migrantů v Libyi


21.3.2019

Tunisko: Represivní návrh zákona pro výjimečný stav je hrozbou pro lidská práva

Návrh zákona ohledně výjimečného stavu, o němž se v současné době diskutuje v parlamentu, by mohl být lehce zneužitý proti lidským právům.


13.5.2019

ŽIVÁ KNÍŽKA – VYPRÁVĚJ SVŮJ PŘÍBĚH

Česká Amnesty hledá příslušníky menšin žijících v ČR na dobrovolnou pozici živých knížek (www.amnesty.cz/vzdelavani/zive-knihy)


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...