Apel za vyvážený postoj EU k blízkovýchodnímu mírovému procesu

Skupina patnácti evropských a mezinárodních organizací včetně Amnesty International, Oxfam International či Pax Christi International kritizuje nedůslednou politiku Rady EU v otázce blízkovýchodního mírového procesu.

V dopise adresovaném ministrům zahraničí členských států EU poukazuje na několik případů rozporného přístupu EU k jednotlivým aktérům blízkovýchodního konfliktu a žádá její představitele o nápravu tohoto stavu.V dopise je podrobně rozvedeno devět klíčových rozporů, které v posledních letech narušily konzistentnost politiky EU v blízkovýchodním mírovém procesu:1. Rada EU nepodpořila nezávislé vyšetření konfliktu v Gaze (prosinec 2008 – leden 2009), což je v rozporu s její aktivní podporou podobných šetření v mnoha jiných konfliktech.2. Rada EU nedostatečně poukazuje na nelegálnost blokády Gazy, ačkoliv ve svých vyjádřeních uznává nelegálnost izraelských osad.3. Rada EU přestala od července 2007 kritizovat Izrael za stavbu tzv. bezpečnostní bariéry na palestinských okupovaných územích, ačkoliv se předtím na základě rezoluce OSN zavázala k tomu, že bude žádat její odstranění.4. Rada EU nejprve zaujala jasné stanovisko vůči izraelským osadám, později však upustila od apelování na Izrael, aby přehodnotil svou osidlovací politiku.5. Rada EU vyzývá Palestinskou samosprávu ke zlepšení zákonnosti a pořádku na Západním břehu, o stejné prosazování práva už však nežádá Izrael v případě násilností páchaných osadníky.6. Rada EU podporuje úsilí Palestinské samosprávy o zajištění bezpečnosti, dosud však jasně neodsoudila porušování lidských práv páchaných bezpečnostními složkami Fatahu i Hamásu. 7. Rada EU opakovaně vyzývá k propuštění izraelského vojáka Gilada Šalita, k tisícům palestinských vězňů a zadržených se však obvykle nevyjadřuje. 8. EU podmínila jednání s palestinskou vládou dodržováním tří zásad Kvarteta – palestinská vláda se vzdá násilí, uzná stát Izrael a uzná platnost předchozích dohod a smluv. Izrael však nikdy podobné (či jakékoliv jiné) zásady splnit nemusel.9. Rada EU vyzývá k tomu, aby bylo zastaveno pašování zbraní do Gazy. Po Izraeli však žádná omezení na transfer zbraní nežádá.

Related stories

2.7.2018

Jemen: Omezení humanitární pomoci vystavuje miliony civilistů velkému riziku

Koalice pod vedením Saúdské Arábie pokračuje v ukládání omezení pro vstup životně důležitého zboží do Jemenu zpustošeného konfliktem.


27.6.2018

Najdu tě – zabiju tě. Americké drony na Blízkém východě

Program dronů je jednou ze základních zbraní takzvané války proti terorismu (War on Terror), ve které je celý svět chápan jako bojiště. Program slouží jak pro špionáž, tak i pro precizní neutralizaci jednotlivých hrozeb národní bezpečnosti USA. V rámci tohoto programu americké zpravodajské služby spolupracují se svými evropskými spojenci – vyměňují data, provádí konzultace atd. V dubnu 2018 Amnesty International vyjádřila obavy ohledně možného zvýšení civilních obětí kvůli rozšíření operací za použití amerických dronů jak v rámci konfliktů, tak mimo ně.


5.6.2018

Sýrie: Raqqa v troskách a civilisté zdevastování po "vyhlazovací válce" vedené USA

Před výročím ofenzivy Amnesty zdokumentovala, že koalice pod vedením USA má na svědomí obrovské civilní oběti.


25.5.2018

Brazílie: Úřady nesmí nechat masakr z Pau D'Arco bez potrestání

Brazilské úřady musí vyřešit rok staré zabití deseti aktivistů za práva na půdu vojenskými a civilními policisty ve městě Pau D'Arco.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...