Dodávky zbraňových součástek z EU mohou porušit embargo na Myanmar

Plánovaná dodávka vojenských vrtulníků z Indie do Myanmaru/Barmy může být porušením embarga EU na dodávky zbraní. Vrtulníky totiž obsahují součástky a technologie poskytnuté šesti zeměmi EU. Myanmar přitom patří k zemím, kde jsou dlouhodobě porušována lidská práva. Ve dnes zveřejněné zprávě na to upozorňuje Amnesty International (AI) a další evropské a mezinárodní organizace.

Nevládní organizace ve zprávě "Indické vrtulníky do Myanmaru -- Výsměch zbraňovému embargu EU" na základě důvěryhodných zdrojů uvádějí, že indická vláda plánuje uskutečnit dodávku vojenských vrtulníků označovaných ALH (Advanced Light Helicopter ) do Myanmaru. Stroje indické výroby by nebyly provozuschopné bez klíčových komponentů dodaných z členských zemí EU. Podle nevládních organizací to dokládá potřebu účinnější kontroly vývozu zbraní z EU.

Pokud k obchodu skutečně dojde, hrozí, že Belgie, Francie, Německo, Itálie, Švédsko a Velká Británie poruší zbraňové embargo EU na dodávky zbraní do Myanmaru, které je platné od roku 1988. Zpráva ukazuje také na americké společnosti, které se do dodávek pro vojenské vrtulníky zapojily, ačkoli embargo na Myanmar uplatňují i Spojené státy americké.

V Myanmaru je dokumentováno vážné porušování lidských práv, dochází k nezákonným popravám, mučení a rekrutování dětských vojáků. OSN dokonce bezpráví v zemi označuje za rozšířené a systematické.

"Členské země EU musí věnovat více pozornosti dokladům o konečném uživateli zbraní a re-exportu součástek dodaných zeměmi EU. Jinak se může stát, že se nepřímo stanou pomocníky brutálního režimu, který dokonce samy odsoudily a jehož jednání dosahuje rozměrů zločinů proti lidskosti," uvedla Helen Hughesová, výzkumnice AI v oblasti kontroly zbraní.

Pokud Indie hodlá dodat, nebo již dokonce dodala vrtulníky do Myanmaru, musí EU okamžitě jednat. Je třeba zrušit stávající licence na vývoz zbraní a zamítnout nové žádosti pro všechny dodávky, které mohou být užity pro vojenské vrtulníky. Veškeré budoucí licence na dodávky zbraní musí obsahovat přísné podmínky, které zakáží re-export do embargovaných zemí.

Plné znění zprávy v anglickém jazyce najdete zde.

Podobné příběhy

27.1.2020

Myanmar: Světový soud ukládá Myanmaru chránit Rohingy

Prozatímní opatření Mezinárodního soudního dvora: musíte bránit genocidě!


11.7.2019

Migrační aktuality - květen 2019

Každý měsíc vám přinášíme novinky z oblasti migrace a uprchlictví.


3.9.2019

MYANMAR: 2. VÝROČÍ MASAKRU ROHINGŮ? NESPRAVEDLNOST POKRAČUJE

V těchto dnech uplynulo dvouleté výročí od masakru komunity Rohingů v Barmě/Myanmaru. Nastala konečně spravedlnost?


18.2.2019

Migrační aktuality - leden 2019

Každý měsíc vám přinášíme novinky z oblasti migrace a uprchlictví.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...