Policie v Litvě neochránila účastníky pochodu Riga Pride

Litevské úřady neposkytly dostatečnou fyzickou ochranu komunitě lesbických žen, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT), kteří se o uplynulém víkendu chtěli zúčastnit oslavy Riga Pride 2006. Amnesty International (AI) odsoudila laxnost policistů, která je o to vážnější, že úřady údajně měly obavy z „bezpečnostních rizik“.

Ještě ve středu 19. července přitom rada města Rigy zakázala plánovaný pochod lidí s menšinovou sexuální orientací kvůli údajné hrozbě násilných útoků na účastníky pochodu. O tři dny později byli lidé, kteří se zúčastnili bohoslužby na podporu tohoto pochodu, napadeni větší skupinou odpůrců, kteří na ně házeli vajíčka a exkrementy. Přestože organizátoři s předstihem požádali o policejní ochranu, dostatečné pomoci se nedočkali. „Zákazem pochodu Riga Pride 2006 litevské úřady porušily své povinnosti respektovat právo na svobodu sdružování a vyjadřování, které jsou dány mezinárodním právem. K tomu se připojuje další provinění, když nedokázaly adekvátně ochránit účastníky akcí pořádaných LGBT komunitou, uvedl Anders Dahlbeck, výzkumník AI pro Litvu.AI je přesvědčena, že každý má právo na stejnou ochranu před zákonem a nesmí být z žádných důvodů diskriminován. Toto právo je obzvlášť důležité v případě hrozby násilných útoků nebo výhružek. Příslušníci zranitelných skupin, včetně menšin, navíc vyžadují zvláštní pozornost.AI vyzvala litevskou policii a soudy, aby v budoucnosti dodržovaly svou povinnost chránit příslušníky LGBT komunity. Úřady by také měly veřejně deklarovat, že násilnosti proti nim představují trestný čin, který nebudou tolerovat.Homofobní výroky v Litvě zaznívají i od politikůPorušování práv litevských gayů a lesbických žen vzbuzuje v posledních letech sílící znepokojení AI. V červnu 2005 proběhl historicky první pochod Gay Pride v Rize, který tamní městská rada původně zakázala. Toto rozhodnutí ale zrušil soud a akce se nakonec uskutečnila. V čase předcházejícím pochodu však někteří vrcholní politici pronesli homofobní výroky. Několik účastníků pochodu pak bylo slovně i fyzicky napadeno odpůrci této akce.V prosinci 2005 Litva novelizovala ústavu, která nyní výslovně zakazuje manželství mezi dvěma osobami stejného pohlaví. Manželství tohoto typu bylo již předtím zakázáno litevským občanským zákoníkem.V červnu 2006 litevský parlament hlasoval proti novele sedmého článku zákoníku práce, který by výslovně zakázal diskriminaci z důvodů sexuální orientace a uvedl tak litevský zákon v soulad s právem EU.

Podobné příběhy

26.4.2019

Polské aktivistky podpořilo na 75 tisíc lidí!

Přes 75 tisíc lidí podpořilo čtrnáct polských žen napadených během pochodu pořádaného u příležitosti Dne nezávislosti ve Varšavě.


7.12.2018

Týden.cz: Ruská policie vyšetřuje režiséra, který se zastal Sencova


24.4.2018

Konference o budoucnosti Sýrie: Lídři nesmí připustit předčasné návraty uprchlíků

V úterý a středu 24. a 25. dubna probíhá v Bruselu velká konference o podpoře Sýrie a okolního regionu.


26.7.2018

Prague Pride 2018 s Amnesty

Živá knihovna nabídne rozhovory s LGBT+ osobnostmi, Romem i bezdomovci. V průvodu upozorníme na práva gayů a leseb v Rusku, na stánku bude „cestovka.“


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...