Šakir Amir: 13 let na Guantánamu

Šakir Amir byl první ze zadržených, kteří byli posláni do notoricky známé věznice na Guantánamu v roce 2002. Zároveň je posledním britským občanem zde drženým.

Šakir Amir byl první ze zadržených, kteří byli posláni do notoricky známé věznice na Guantánamu v roce 2002. Zároveň je posledním britským občanem zde drženým.

Šakirovi je nyní 46 let a z toho 13 dlouhých let strávil za mřížemi.

Dosud nebyl obviněn ani souzen.

Šakir měl být propuštěn v roce 2007, což dokazuje že Spojené státy nemají v úmyslu jej přivést před soud.

Navzdory tomu, že jej měly úřady propustit a navzdory tomu, že David Cameron osobně žádal prezidenta Obamu o vydání vězně do Británie, Šakir je stále zadržován bez vznesení obvinění – zřejmě na neurčito.

Spraveldnost pro Šakira

Děkujeme – 41 688 z Vás podepsalo perici vyzývající premiéra Velké Británie Davida Camerona a prezidenta Spojených států Baracka Obamu o navrácení Šakira do Velké Británie, pokud nebude vzneseno obvinění a nezačne soud.

V březnu 2015 byly doručeny petice s podpisy na Downing Street v doprovodu se Šakirovou rodinou a podporovatelem Amnesty International Davidem Nichollem.

David běží na letošním druhém londýnském maratonu pro Šakira. V přípravě běhal po ulici Whitehall při sbírání petičních podpisů v oranžovém vězeňském mundúru a v řetězech.

Později toho dne politici všech hlavních stran debatovali o Šakirově případu ve Dolní Sněmovně – plný přepis v angličtině ZDE.

Bylo přijato usnesení vyzývající „vládu Spojených států k propuštění Šakira Amira z věznice Guantánamo a byl mu umožněn návrat k rodině do Spojeného království.“

„Doufám, že jsem dal jasně najevo, že britská vláda je plně odhodlaná zajistit propuštění pana Amira. Rád bych dnes zdůraznil odhodlání a společnou výzvu politických stran, aby vláda Spojených států schválila propuštění Šakira Amira do Velké Británie.“

Ministr zahraničních věcí Tobias Ellwood

I nadále budeme sledovat situaci a vyžadovat spravedlnost pro Šakira Amira.

Šakirův příběh

Šakir se přestěhoval do Velké Británie v roce 1996, kde se oženil s britskou ženou. Mají čtyři děti, občany Velké Británie.

Původně byl zadržen v roce 2001 Afghánskými jednotkami v Afghanistánu, kde tou dobou žil se svou rodinou. Podle Šakira byl v Afghánistánu proto, že pracoval pro saúdskou charitu. O rok později, v únoru 2002, byl převezen na Guantánamo.

Od té doby uplynulo 13 let, během kterých byl, jak Šakir říká, mučen a podle svědectví svých právníků strávil mnoho času v samovazbě.

„Každý den tu umírám, duševně i fyzicky…Ignorují nás, jsme zamčeni uprostřed oceánu…“

Šakir Amir, 2005

Šakir nyní říká, že trpí artritidou a dalšími zdravotními problémy, ale nedostává se mu dostatečné zdravotní péče.

Guantánamo je známé svými nevhodnými podmínkami. Během zadržování Šakir Amir a další spoluvězni protestovali proti podmínkám ve vězení, účastnili se například hladovky.

Šest zadržených bylo propuštěno

Dva dny po nástupu do funkce k roce 2009, slíbil Barack Obama zavřít notoricky známou Námořní základnu na Kubě během jednoho roku. Nicméně i po šesti letech zůstává Guantánamo otevření – jakékoliv pokusy o uzavření věznice byly opakovaně zastaveny Kongresem.

V prosinci 2014 bylo 6 zadržovaných osob propuštěno a umístěno do Uruguaye jako uprchlíci, což bylo součástí Obamova plánu celkově uzavřít věznici. Byl to první převoz zadržovaných osob od doby, kdy bylo v květnu 2014 propuštěno pět velitelů Talibanu.

Šakir je jedním z více než sta zadržovaných, kteří stále strádají v nechvalně známém táboře.

Zpráva CIA o mučení

Usvědčující shrnutí zprávy Senátu o používání metod mučení ze strany CIA během války proti terorismu po 11. září bylo vydáno v prosinci 2014.

Shrnutí zprávy odhaluje, jak CIA používala metod jako je waterboarding, tzv. rektální infuze, falešné popravy, odpírání spánku, držení v nepřirozených pozicích a další kruté a ponižující způsoby zacházení se zadrženými.

Stále se však neví, jak hluboce se v tomto angažovala Velká Británie.

 

Britská vláda opakovaně uvedla, že chce, aby byl Šakir propuštěn z Guantánama a vrátil se ke své rodině do Londýna.

Šakirovi právníci se však obávají, že Šakir je stále uvězněn, protože byl svědkem mučení lidí americkými a britskými agenty, zatímco byl na americké základně zadržován.

Původní zdroj: Šakir Amir byl první ze zadržených, kteří byli posláni do notoricky známé věznice na Guantánamu v roce 2002. Zároveň je posledním britským občanem zde drženým.

Podobné příběhy

2.8.2018

SÝRIE: Turecko musí zastavit násilí páchané ozbrojenými skupinami a svými jednotkami v Afrínu

Turecké jednotky umožňují syrským ozbrojeným skupinám páchat násilí na civilistech v severní části města Afrín.


16.1.2018

USA: Zavřete po 16 letech Guantánamo jednou provždy

Při 16. výročí otevření nechvalně známého zadržovacího zařízení na námořní základně USA v zátoce Guantánamo Amnesty International znovu vyzývá ke spravedlivému procesu nebo okamžitému propuštění těch, kteří jsou tam zadrženi. Zároveň apeluje na jeho uzavření.


10.7.2017

Zničená rodina: případ Yasmin, Amira a Daria


23.4.2017

Irák: civilisté zabiti nálety ve svých domovech, poté co jim bylo řečeno, aby neutíkali z Mosulu

„Stovky civilistů byly zabity leteckými útoky ve svých domovech nebo na místech, kde hledaly útočiště, poté, co následovaly radu irácké vlády, aby neutíkaly během ofenzívy k osvobození města Mosul od ozbrojené skupiny, která si říká Islámský stát (IS),“ řekla Amnesty International. Přeživší a očití svědci v severním Mosulu vypověděli, že se v průběhu bitvy nepokoušeli uprchnout, protože dostali opakované instrukce od iráckých autorit, aby zůstali ve svých domovech.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...