Studenti v ulicích znovu sbírají podpisy za nespravedlivě vězněné
13.10.2014

Dobrovolníci, aktivisti a studenti budou sbírat podpisy s cílem apelovat na osvobození tří vězňů svědomí z Ruska, Číny a Etiopie.
Do akce se zapojí místní aktivistické skupiny, dobrovolníci a také studenti 9 středních škol z Prahy, Brna, Ústí nad Labem, Českých Budějovic, Mnichova Hradiště, Poděbrad, Benešova nebo Moravského Krumlova. Budou seznamovat veřejnost se třemi případy nespravedlivě vězněných.
Akce je součástí kampaně 3 minuty stačí. Pouhé tři minuty totiž postačují k tomu, aby se kolemjdoucí seznámili s případy a podpořili je svým podpisem. Případy se každý rok mění a letos se česká sekce Amnesty International zasazuje za nespravedlivě vězněné z Ruska, Číny a Etiopie, kteří měli odvahu kritizovat autoritářský režim ve své zemi.
Několik let vězení za projev nesouhlasu
Prvním z vězňů svědomí je ruský ekologický aktivista Jevgenij Vitiško, který opakovaně upozorňoval na nepříznivý dopad výstavby v rámci olympiády v Soči na životní prostředí. Rusko kritiku odmítlo a snažilo se ho umlčet. Vitiško byl za své aktivity odsouzen ve vykonstruovaném procesu na tři roky vězení.
Druhým případem je manželský pár z Číny. Liu Siao-po, literární kritik a držitel Nobelovy ceny míru z roku 2010, byl uvězněn na jedenáct let za údajné podněcování k rozvracení státní moci. Jeho žena, básnířka a fotografka Liu Sia, je držená v domácím vězení v téměř naprosté izolaci bez příbuzných a přátel.
Třetím nespravedlivě vězněným je etiopský novinář Eskinder Nega, který byl za otevřenou kritiku vlády odsouzen k 18 letům vězení. Nega dlouhodobě kritizuje tamní režim a za svou činnost byl uvězněn už po osmé.
Václav Havel jako vězeň svědomí i signatář kampaně
Podpisy studenti sbírají za každého z těchto vězňů svědomí a podepsané archy potom posíláme do cílových zemí. „Kampaň běží už čtvrtým rokem a má velmi vysokou úspěšnost. Loni se podařilo vybrat přes 22 tisíc podpisů a osvobodit dva ze tří vězňů - indickou učitelku Soni Sodi a běloruského aktivistu Alese Běljackého,“ shrnuje dopad kampaně Mark Martin, ředitel Amnesty International ČR.
Amnesty International dlouhodobě upozorňuje na porušování lidských práv a svobod. Během více než padesátiletého působení se organizaci podařilo osvobodit desítky nespravedlivě stíhaných. Mezi vězně svědomí, za které se Amnesty International zasazovala, patřil v 80. letech i Václav Havel.
Havel byl v roce 2011 také vůbec prvním signářem kampaně 3 minuty stačí, o které prohlásil: „Vím, že nebýt solidarity Amnesty, byl bych ve vězení daleko déle. Kampaně Amnesty International mají svůj efekt a jednotlivec zmůže dost. Je to na každém z nás.“

Školy zapojené do Dopisů v ulicích podzim 2014:
Vyšší odborná škola ekonomických studií a Střední průmyslová škola potravinářských technologií, Praha
Gymnázium Slovanské náměstí, Brno
Vyšší odborná škola a Střední škola, České Budějovice
Gymnázium Mnichovo Hradiště
SOŠ Poděbrady
Gymnázium Dr. Šmejkala, Ústí nad Labem
OA Pařížská, Ústí nad Labem
Gymnázium Moravský Krumlov
Gymnázium Benešov
Podobné příběhy
1.10.2018
Lidskoprávní orienťák s Amnesty už v neděli
„Vyběhni s bezprávím“ a upozorni na něj na pražských ambasádách!
9.7.2018
Češi mají další možnost, jak pomoci uprchlíkům
10.7.2018
Manželka nobelisty Liou Sia je volná!
Vdova po disidentovi Liou Siao-povi je venku z domácího vězení a míří do Německa!
5.2.2018
Thajsko: Ukončete eskalující zásahy proti poklidným protestům
Devět aktivistů - včetně prvního člověka zatčeného za protestování po vojenském převratu v roce 2014 - čelí trestnímu řízení.