Středoafrická republika: střety a útoky neustávají

Mírové síly evakuují muslimy z hlavního města.

UPDATE 28. 4. 2014

Tři pracovníci Lékařů bez hranic byli mezi 22 zabitými lidmi na klinice ve Středoafrické republice. Útok je připisován rebelům z hnutí Seleka. Mezitím mírové jednotky evakuovaly z metropole Bangui přibližně 1500 muslimů, kterým jde při střetech o život.

Čtěte více na stránkách britské BBC.

UPDATE 2. 4. 2014

U příležitosti summitu EU - Afrika, který se zabývá také otázkou Středoafrické republiky a probíhá v Bruselu 2. a 3. dubna, oznámila Evropská unie zahájení mise jednotek EUFOR RCA.

Nasazení až 1000 vojáků z EU musí být podle Amnesty International jen začátkem mezinárodní pomoci Středoafrické republice. Vojáci se mají urychleně připojit k 8 tisícům mužů a žen Africké unie a Francie, kteří už v zemi operují, a vypomoci do doby, než budou moci zasáhnout mírové jednotky OSN. Ty by měly čítat až 12 000 vojáků, ne však dříve než v září 2014. Evropské jednotky mají operovat v oblasti Bangui.

"Středoafrická republika čelí lidskoprávní a humanitární krizi obrovských rozměrů. Mezinárodní společenství ale selhalo v dostatečně rychlé a urgentní odpovědi na tuhle situaci a zůstalo lhostejné k potřebám nevinných civilistů ve chvíli, kdy ho nejvíce potřebovali," zhodnotil dosavadní situaci Christian Mukosa, výzkumník Amnesty International pro střední Afriku.

"Současná mise EU musí jednat rychle a napomoci ke stabilizování situace v zemi. Plné nasazení jednotek EUFOR RCA bude mít stěžejní význam pro další mezinárodní pomoc a mírové mise. Doufám, že několikaměsíční zpoždění neohrozí snahu mezinárodního společenství chránit civilisty ve všech částech Středoafrické republiky," dodal Mukosa.

  • --

Během posledních několika měsíců, kdy síly muslimské aliance Seleka ustoupily na sever země a hrubě během přesunu porušovaly lidská práva civilistů, zahájily naopak křesťanské milice anti-Balaka vytrvalou vlnu útoků proti muslimským komunitám.

Stávající mezinárodní mírové síly v zemi – včetně francouzské mise Sangaris a sil Africké unie Misca – nejsou schopny zamezit násilí ani útěku desítek tisíc Muslimů do sousedních zemí. Podle posledního odhadu OSN ze začátku března jich zůstalo v Bangui jen 900 z původních 140 000 a ti, kteří zůstali, se bojí o své životy. Desítky měst a obcí v západní třetině země, která kdysi byla domovem tisíců muslimů, byly násilně zbaveny muslimské populace. Jak zjistili zástupci Amnesty International, zničeno bylo i mnoho domů, kostelů a mešit.

Vlastní průzkum Amnesty International stejně jako další zprávy (včetně poslední zprávy generálního tajemníka OSN Radě bezpečnosti) naznačují, že křesťanské milice anti-Balaka jsou stále organizovanější a Seleka se přeskupují na severovýchodě země. Navíc byl zaznamenán velký nárůst přílivu zbraní do Středoafrické republiky, zcela v rozporu se zbrojním embargem Rady bezpečnosti OSN.

Země zažívá naprosté zhroucení práva a pořádku. Panuje tam úplná beztrestnost závažných zločinů, včetně zločinů proti lidskosti, jako jsou vraždy, sexuální násilí, rabování a ničení celých vesnic.

Zároveň s tím desítky tisíc lidí, které jsou nuceny uprchnout před násilím ve Středoafrické republice, čelí humanitární katastrofě v sousedním Čadu a Kamerunu. Brzy začne období dešťů a bez dostatečného množství přístřešků, jídla a zdravotnického materiálu se bude již tak zoufalá situace velmi rychle zhoršovat. Je proto naléhavě nutné, aby mezinárodní společenství zkoordinovalo své úsilí pomoci. Jen tak se dá zabránit nové humanitární krizi.

Připojte se k MEZINÁRODNÍ PETICI vyzývající OSN k jednání.

Podobné příběhy

20.12.2016

Mapování globální uprchlické krize

Základní fakta a čísla ke globální uprchlické krizi


20.6.2017

“DARUJ DOMOV”: Obrovský globální koncert na podporu solidarity s uprchlíky

1 000 hudebníků bude v září hrát po celém světě na akcích pořádaných Amnesty International a Sofar Sounds. V České republice se k nim přidá například zpěvačka Katarzia!


18.1.2017

Prohlášení komisaře Avramapoulose během jeho návštěvy ostrova Lesbos, Řecko

Jsem na ostrově Lesbos, abych předal velmi důležitou zprávu: Na nás všech, Řecích, Evropanech leží neodkladný úkol humanitární povahy, a to ulehčit situaci zde na ostrovech - jak migrantům, tak obyvatelům těchto ostrovů.


27.1.2017

Rezoluce OSN dláždí cestu k zodpovědnosti za válečné zločiny v Sýrii