Migranti stále uvězněni na řeckých ostrovech

Více než 13 500 žadatelů o azyl zůstalo uvězněno na řeckých ostrovech v nehostinných podmínkách, když začala 21. prosince 2017 zima, uvedla organizace Human Rights Watch.

Řecko by s podporou partnerů z Evropské unie mělo naléhavě přepravit tisíce žadatelů o azyl na pevninu v Řecku a poskytnout jim odpovídající ubytování a přístup k spravedlivým a účinným azylovým procedurám.

Řecká vláda se na počátku prosince zavázala přesunout 5000 uchazečů o azyl z ostrovů na pevninu jako nouzové opatření před nástupem zimy. Navzdory přesunu téměř 3 000 lidí od začátku prosince je v tzv. „hotspotech“ na ostrovech Lesbos, Chios, Samos, Leros a Kos stále téměř 11 000 lidí v zařízeních s celkovou kapacitou pro pouhých 5 576 osob. Dalších více než 1000 lidí dorazilo na řecké ostrovy během stejného období.

Řecká vláda by měla v nadcházejících dnech v parlamentu projednat návrh zákona, který by urychlil azylový proces s cílem uspíšit návrat do Turecka v rámci dohody mezi EU a Tureckem. Zatímco délka azylového řízení je jedním z faktorů přispívajících k obtížím lidí na ostrovech, snižování délky azylových řízení na úkor kvality procesu by ohrozilo žadatele o azyl tak, že by jim byla odepřena ochrana, kterou potřebují, sdělila Human Rights Watch .

Zdroj: https://www.hrw.org/news/2017/12/21/greece-urgent-need-move-asylum-seekers-islands

Podobné příběhy

20.3.2019

Třetí výročí přijetí dohody o navracení migrantů mezi EU a Tureckem

U příležitosti 3. výročí přijetí dohody mezi EU a Tureckem promítla Amnesty na jednu ze stěn Akropole vzkaz: „Lidskost především“. Ten má evropským lídrům připomenout situaci tisíců migrantů a uprchlíků držených v příšerných podmínkách na řeckých ostrovech v nejistotě, co s nimi bude dál.


22.5.2018

iRozhlas.cz: Muslimští migranti mění tvář vylidněného ruského venkova


6.10.2018

Řecko: Ženy uprchlice promluvily o násilí, strašných podmínkách a nezájmu úřadů v táborech

Situace na řeckých ostrovech je neúnosná – tábory jsou přeplněné a lidé zde žijí v katastrofálních podmínkách.


14.4.2018

Lidé na prodej: V Libyi jsou migranti prodáváni jako otroci

Video CNN ukazuje nedávný vývoj uprchlické krize v Libyi, kde jsou tisíce migrantů a uprchlíků drženi v detenčních zařízeních. Zažívají mučení, sexuální zneužívání a jsou dokonce prodáváni na trhu s otroky. Z lidských dražeb se stal velký byznys, do kterého se zapojují pašeráci lidí, ale i členové milic a další skupiny.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...