Migranti stále uvězněni na řeckých ostrovech

Více než 13 500 žadatelů o azyl zůstalo uvězněno na řeckých ostrovech v nehostinných podmínkách, když začala 21. prosince 2017 zima, uvedla organizace Human Rights Watch.

Řecko by s podporou partnerů z Evropské unie mělo naléhavě přepravit tisíce žadatelů o azyl na pevninu v Řecku a poskytnout jim odpovídající ubytování a přístup k spravedlivým a účinným azylovým procedurám.

Řecká vláda se na počátku prosince zavázala přesunout 5000 uchazečů o azyl z ostrovů na pevninu jako nouzové opatření před nástupem zimy. Navzdory přesunu téměř 3 000 lidí od začátku prosince je v tzv. „hotspotech“ na ostrovech Lesbos, Chios, Samos, Leros a Kos stále téměř 11 000 lidí v zařízeních s celkovou kapacitou pro pouhých 5 576 osob. Dalších více než 1000 lidí dorazilo na řecké ostrovy během stejného období.

Řecká vláda by měla v nadcházejících dnech v parlamentu projednat návrh zákona, který by urychlil azylový proces s cílem uspíšit návrat do Turecka v rámci dohody mezi EU a Tureckem. Zatímco délka azylového řízení je jedním z faktorů přispívajících k obtížím lidí na ostrovech, snižování délky azylových řízení na úkor kvality procesu by ohrozilo žadatele o azyl tak, že by jim byla odepřena ochrana, kterou potřebují, sdělila Human Rights Watch .

Zdroj: https://www.hrw.org/news/2017/12/21/greece-urgent-need-move-asylum-seekers-islands

Podobné příběhy

20.11.2019

Řecko: Katastrofální situace migrantů a uprchlíků

Od poloviny letošního roku dochází k velkému nárůstu lidí připlouvajících do Řecka. Počty žadatelů o azyl jsou nejvyšší od kritického roku 2015. Celá situace je velmi kritická a řešení problému ještě zhoršuje politika a rétorika nové řecké vlády.


20.3.2019

Třetí výročí přijetí dohody o navracení migrantů mezi EU a Tureckem

U příležitosti 3. výročí přijetí dohody mezi EU a Tureckem promítla Amnesty na jednu ze stěn Akropole vzkaz: „Lidskost především“. Ten má evropským lídrům připomenout situaci tisíců migrantů a uprchlíků držených v příšerných podmínkách na řeckých ostrovech v nejistotě, co s nimi bude dál.


6.10.2018

Řecko: Ženy uprchlice promluvily o násilí, strašných podmínkách a nezájmu úřadů v táborech

Situace na řeckých ostrovech je neúnosná – tábory jsou přeplněné a lidé zde žijí v katastrofálních podmínkách.


19.4.2019

Ilham Tothi je už pět let nespravedlivě ve vězení

U příležitosti pátého výročí zatčení ujgurského profesora Ilhama Tohtiho občanská společnost, včetně Amnesty International, vyzývá Čínu, aby okamžitě a bezpodmínečně propustila nejen Tothiho, ale i celou řadu dalších učitelů nebo profesorů, kteří jsou nespravedlivě uvězněni.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...