Historické rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva: Evropa vydávala vězně CIA

Evropský soud pro lidská práva se jednomyslně usnesl, že Makedonie je zodpovědná za nelegální zadržení a mučení německého občana Khaleda El-Masriho. Jde o převratné rozhodnutí - poprvé je evropský stát odpovědný za svou účast na tajném programu USA.
Khaled el-Masri
„Rozhodní soudu je milníkem v boji proti beztrestnosti“, uvedla Amnesty International (AI) a Mezinárodní výbor právníků (ICJ). Makedonie dodnes nesplnila svůj závazek celý případ vyšetřit.

Makedonské úřady 31. prosince 2003 zatkly El-Masriho, Němce libanonského původu, držely ho v samovazbě, opakovaně ho vyslýchaly a mučily, a 23. ledna 2004 ho předaly agentům CIA. Spojené státy ho převezly do tajné vazební věznice v Afghánistánu.

Zde byl nelegálně držen, nebyl obviněn ze žádného zločinu a neměl ani přístup k právníkovi. Jeho příbuzní nevěděli, kde je a že je zadržen. 28. května 2004 byl El-Masri letadlem dopraven do Albánie a propuštěn. Během čtyř měsíců v Afghánistánu byl mučen.

Khaled el-Masri

Na tajných operacích CIA nespolupracuje jen Makedonie

„Makedonie není jediná. Další evropské vlády spolupracují s USA na únosech, zadržování a mučení lidí v průběhu tajných operací. Rozsudek je pokrokem, ale nyní je potřeba, aby byla zajištěna spravedlnost napříč celou Evropou,“ řekla Juli Hall, expertka AI na boj terorismem a lidská práva.

„Rozsudek je historický. Říká, že operace CIA zahrnovaly mučení a ozbrojené únosy. Oběti i veřejnost mají právo znát pravdu o těchto závažných násilích. Evropa nemůže být místem beztrestnosti, musí být místem, kde mezinárodní lidská práva nejsou obcházena, ale bezezbytku dodržována,“ řekl Wilder Tayle, generální tajemník ICJ.

„Další evropské vlády – Polsko, Litva či Rumunsko, s nimiž u Evropského soudního dvoru probíhají podobné procesy – by si měly všimnout tohoto rozsudku a zajistit, aby skutky v jejich zemích byly pečlivě, nezávisle a nestranně vyšetřeny a odpovědní lidé stanuli před spravedlností,“ dodal Tayle.

Podobné příběhy

13.7.2019

Sencov oslavil narozeniny ve vězení

Ukrajinský režisér Oleg Sencov dnes slaví 43. narozeniny.


20.3.2019

Čečenský obránce lidských práv Ojub Titijev dostal čtyřletý trest

Městský soud v Šali v Čečensku odsoudil obránce lidských práv Ojuba Titijeva na čtyři roky v trestní kolonii.


28.11.2018

Soud zamítl propuštění na kauci

Soud dne 26. 11. zamítl žádost o propuštění Ojuba na kauci.


31.8.2018

Nejvyšší lidový soud Číny zamítl Wančhugovo odvolání


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...