AI ČR řeší s českou vládou vývoz zbraní do Jemenu
12.9.2012

Na jaře tohoto roku se AI podařilo získat informaci, která se týkala udělení licence na vývoz protiletadlového kanónu ZU-23-2 do Jemenu, a to navzdory komplikované bezpečnostní situaci v regionu a zprávám o porušování lidských práv. Ministerstvo zahraničních věcí jako orgán zodpovědný za vyhodnocení situace v zemi v reakci na podněty AI odmítlo jakákoliv obvinění o pochybení a opakovaně vyhodnotilo danou situaci pro vývoz vojenského materiálu jako dostatečně stabilní. Z důvodu rozdílných názoru na posouzení okolností vydání licence se Amnesty International podařilo iniciovat setkání na půdě Poslanecké sněmovny ČR, kde se v rámci Podvýboru pro kontrolu akvizic Ministerstva obrany a obchodu s vojenským materiálem (Podvýbor) sporná licence řešila.


Závěry setkání Podvýboru nepřímo potvrdily obavy Amnesty International, které se opírají o zprávy z daného regionu a poukazují na kritickou nestabilitu země. Poslanci následně v reakci na prezentované pozice vyzvali ministra zahraničních věcí, aby dané licence řádně přešetřil a Podvýbor zpětně informoval.
Podobné příběhy
6.2.2019
Jemen: Spojené arabské emiráty bezohledně zásobují ozbrojence zbraněmi. I těmi z Česka.
Amnesty International zjistila na základě vyšetřování pomocí otevřených zdrojů, že Spojené arabské emiráty (SAE) bezohledně vyzbrojují ozbrojené skupiny moderním vybavením. Tím může konflikt v Jemenu ještě více eskalovat.
20.9.2018
Španělsko: Vláda musí zastavit vývoz zbraní Saúdské Arábii, jinak riskuje spoluvinu na válečných zločinech v Jemenu
Španělská vláda se připravuje na závažné rozhodnutí o tom, zda pozastaví přepravu zbraní a vojenského materiálu do Saúdské Arábie.
9.11.2017
INFO.CZ: Britské zbraně v rukou Saúdů páchají zvěrstva v Jemenu. Obchod se za dva roky zvýšil o 500 %
V článku se mimo jiné píše: "Kritikou nešetří ani Polly Trustcottová z Amnesty International. „Tato čísla jsou další připomínkou toho, jak se vláda Spojeného království zřejmě víc zajímá o konečný součet financí za prodej v oblasti zbrojního průmyslu, než o potřebu chránit civilní obyvatelstvo,“ říká analytička zahraničních vztahů z britské pobočky Amnesty Internetional."