Irák: zabíjení a znásilňování jako politické zbraně

Irácké úřady musí zastavit útoky proti pokojným demonstrantům, kteří požadují politické změny a větší občanská práva. Nedostatečné fungování infrastruktury, vysoká nezaměstnanost, rostoucí ceny a korupce vedly již desetitisíce lidí k tomu, aby v posledních měsících vyšly do ulic. Vláda proti nim tvrdě zasahuje, výsledkem jsou desítky mrtvých, včetně tří dětí. Ve své dnešní zprávě to uvedla organizace Amnesty International (AI).
Riot policemen disperse protesters during a demonstration in Basra
Zpráva AI Dny hněvu: protesty a represe v Iráku dokumentuje zabíjení, zastrašování a mučení demonstrujících lidí a kritiků režimu iráckými a kurdskými ozbrojenými složkami. Podle informací AI jsou terčem útoků nejen političtí aktivisté a lidé zadržení v souvislosti s protesty, ale také novináři, média, studující i náhodní civilisté.

„Irácká vláda musí učinit přítrž násilí a zastrašování lidí, kteří nenásilně volají po politické změně a ekonomických reformách,“ uvedl Malcom Smart, ředitel AI pro oblast Blízkého východu a severní Afriky.

AI disponuje audiovizuálním materiálem, který dokládá nepřiměřené používání síly ze strany bezpečnostních složek a nasazení ostré munice, která údajně zabila několik demonstrantů.

„Požadujeme, aby irácké a kurdské úřady zajistily kontrolu nad svými bezpečnostními složkami a vyšetřily používání nepřiměřené síly. Musí být objasněna úmrtí a zranění demonstrujících, stejně jako jejich mučení. Pachatelé musí za své činy nést odpovědnost,“ dodal Smart.

Pozadí protestů v Iráku

Protesty vypukly v Iráku poprvé v polovině minulého roku, kdy vláda selhávala v zajišťování základních služeb, jako jsou dodávky vody a elektřiny. Irácká a Kurdská regionální vláda odpověděly na požadavky demonstrujících vydáním opatření, která umožnila příslušným úřadům neomezeně zasahovat proti demonstrantům.

Vlna lidových protestů v Tunisku a Egyptě ale dodala Iráčanům odvahu se těmto opatřením postavit.

16. února žádali lidé z města Kut, které se nachází jihovýchodně od Bagdádu, o zlepšení základních služeb včetně dodávek elektřiny a vody. Během původně nenásilných protestů byl zabit dospívající chlapec.

Den poté se v Sulejmanii konala demonstrace známá jako „protest na náměstí svobody“. Armáda střílela na demonstranty ostrými náboji, na místě zemřel po průstřelu hlavy 15letý chlapec Rezhwan Alí.

Protesty vyvrcholily 25. února 2011, který vešel do dějin jako „Den hněvu“. Tisíce demonstrujících pochodovaly městy v Iráku i v Kurdském regionu. Jen v Mosulu zahynulo podle dostupných informací 5 lidí, jeden z nich byl údajně zastřelen odstřelovačem. V Kurdském regionu zemřelo následkem použití síly ze strany kurdských bezpečnostních složek minimálně 6 lidí.

Podobné příběhy

23.4.2017

Irák: civilisté zabiti nálety ve svých domovech, poté co jim bylo řečeno, aby neutíkali z Mosulu

„Stovky civilistů byly zabity leteckými útoky ve svých domovech nebo na místech, kde hledaly útočiště, poté, co následovaly radu irácké vlády, aby neutíkaly během ofenzívy k osvobození města Mosul od ozbrojené skupiny, která si říká Islámský stát (IS),“ řekla Amnesty International. Přeživší a očití svědci v severním Mosulu vypověděli, že se v průběhu bitvy nepokoušeli uprchnout, protože dostali opakované instrukce od iráckých autorit, aby zůstali ve svých domovech.


3.2.2017

Irák: Poprava 31 mužů hromadí nespravedlnost na vrchol krveprolití

Masová poprava 31 mužů v Iráku, která byla včera oznámena, za jejich údajnou účast na hromadných vraždách v roce 2014 je dalším důkazem nehorázné lhostejnosti iráckých autorit k lidským právům a scestného užívání trestu smrti ve jménu bezpečnosti, řekla Amnesty International.


27.1.2017

Irák: bombové útoky IS v Bagdádu demonstrují lhostejnost k životům civilistů


27.1.2017

Irák: Ukončete nezodpovědné dodávky zbraní stimulující válečné zločiny páchané milicemi

- Milice, které jsou spojencem irácké vlády, mají přístup ke zbraním z nejméně 17 zemí - Nedávné transfery zbraní podnítily násilná zmizení, únosy, mučení, zabíjení a úmyslné ničení civilního majetku - Irák je šestý největší dovozce těžkých zbraní na světě