Severní Afrika: vlna uprchlíků nesmí skončit humanitární krizí

V důsledku probíhajících nepokojů v Libyi opustily zemi již stovky tisíc lidí. Poslední čísla Organizace spojených národů (OSN) ukazují, že od vypuknutí konfliktu překročilo hranice Libye již 218 000 lidí. Většina z nich zamířila do sousedního Egypta a Tuniska, které jsou samy oslabeny nedávnými nepokoji. Občané mnohých subsaharských i asijských zemí, kteří do Libye přijížděli za prací, jsou za pomoci svých vlád z Libye urychleně evakuováni, aby unikli bezprostřední hrozbě násilí.

Podle statistik tuniských úřadů překročilo tunisko-libyjské hranice v období mezi 20. únorem a 1. březnem letošního roku okolo 70 – 75 tisíc lidí, některé dny se počty příchozích vyšplhaly až na 14 000 lidí. Dne 7. března uvízlo na libyjsko-tuniské hranici a ve městě Saloum v Egyptě na 22 500 lidí, kteří potřebovali okamžitou humanitární pomoc. Je přitom pochopitelné, že Egypt ani Tunisko v současnosti nejsou schopny zajistit pro tak masivní vlnu příchozích potřebnou ochranu.

V posledních týdnech sice bezprostřední uprchlická vlna začíná slábnout, přesouvá se však dále k evropským břehům. Na italský ostrov Lampedusa, který je nejbližším bodem od tuniských břehů, denně přijíždějí lodě převážející na svých palubách desítky uprchlíků. V noci z 6. na 7. března byl zaznamenán rekordní příjezd lodí, které na svých palubách čítaly dohromady 1000 uprchlíků. Ti poté byli převezeni do přijímacího střediska s kapacitou 850 osob, v němž tou dobou pobývalo více než 1000 příchozích.

Evropská unie však na sílící uprchlickou krizi zatím reagovala pouze posílením pohraničních hlídek Frontex (tzv. mise “Hermes”) a asistencí Itálii, která je nejvíce zasažena. Humanitární pomoc do Tuniska a dalších oblastí vyslaly například USA nebo právě Itálie ve spolupráci s Rakouskem, většina států EU však k panující situaci zůstává lhostejná.

Ve světle vznikající uprchlické krize v Libyi a přilehlém regionu je však nutné, aby EU začala okamžitě jednat. Amnesty International proto vyzývá EU a všechny členské státy, aby vyhověly výzvě Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) vydané dne 1. března. Ta žádá, aby se země, jež k tomu mají dostatečnou kapacitu, zapojily do programu nouzového přesídlování uprchlíků.

Podobné příběhy

14.2.2017

EU: Lidskoprávní cena za dohodu s Tureckem je příliš vysoká na to, aby byla kopírována v dalších zemích

Dohoda mezi EU a Tureckem o uprchlících zanechala tisíce uprchlíků a migrantů v příšerných a nebezpečných životních podmínkách.


11.8.2016

Migranti z australských detenčních táborů viní úřady z týrání i sexuálního zneužívání


3.8.2016

Prague Pride 2016 s Amnesty

Živá knihovna, průvod i promítání Amnesty video dokumentu.


4.5.2016

Uzbekistán: Ruské úřady pomáhají násilně vracet stovky žadatelů o azyl a migrantů, kterým hrozí mučení

Uzbecký filmový producent a byznysmen Mirsobir Khamidkariev byl násilně vrácen z Ruska, mučen a poslán do zajateckého tábora.