Svědectví o mučení demonstrantů v Egyptě
18.2.2011

„Armádní představitelé musí okamžitě zasáhnout, zastavit mučení a další zneužívání zajatců, které se děje ve věznicích a vazebních celách,“ řekl Malcom Smart, ředitel AI pro oblast Blízkého východu a severní Afriky. „Apelujeme na zavedení jasných pravidel, která zakážou všem bezpečnostním složkám mučení a bití zajatců.“ dodal.
Výpovědi mučených
Amnesty International disponuje svědectvím právě propuštěných demonstrantů, kteří vypověděli o mučení prožitém během zadržování.
29letý malíř pokojů (jeho jméno nelze z bezpečnostních důvodů uvádět) původem z provincie Garbia na sever od Káhiry po propuštění uvedl, že byl dne 3. února mučen vojáky v přístavku Muzea starověkého Egypta: „Označili mě za zrádce a zahraničního špiona a donutili, abych se svlékl do spodního prádla a lehl si obličejem k zemi. Pak mě bičovali a šlapali mi vojenskýma botama po zádech a rukou. Kopali mě. I další demonstranti byli bičováni,“ uvedl.
Po výslechu byl mladý muž bit židlí do hlavy, a to tak dlouho, až upadl do bezvědomí. Hned druhý den byl převezen na jiné místo, kde byl znovu zbit a vystaven elektrickým šokům. Po té byl odvezen do vojenské věznice Heikstep na severovýchodě Káhiry. Tam byl vojáky opakovaně bit až do svého propuštění 10. února.
Další výpověď pochází od 18letého studenta střední školy z Káhiry. Ten AI sdělil, že byl mučen na neznámém místě poté, co byl 3. února zadržen vojáky poblíž náměstí Tahrír. „Svázali mi nohy provazem nebo řetězem a pověsili mě hlavou dolů. Čas od času mě spustili dolů do barelu plného vody. Nutili mě k přiznání, že jsem byl vycvičen v Izraeli nebo Íránu. Dávali mi taky elektrické šoky, dokud jsem neupadl do bezvědomí,“ řekl.
Amnesty International má k dispozici výpovědi propuštěných demonstrantů a připravuje podrobnou zprávu o aktuální situaci v zemi.
Podobné příběhy
24.5.2019
Pronásledovaní Rohingové vyprávějí
Jakou jednu věc byste si vzali s sebou, kdybyste prchali ze svého domova před násilím a útlakem?
24.5.2019
Pronásledovaní Rohingové vyprávějí
Jakou jednu věc byste si vzali s sebou, kdybyste prchali ze svého domova před násilím a útlakem?
31.1.2019
Sýrie povolila evakuaci raněných
25.10.2018
Rohingové v Barmě stále čelí diskriminaci a dál utíkají do Bangladéše
Stovky Rohingů stále utíkají do Bangladéše, ti, co zůstali, čelí diskriminaci a porušování základních práv.