Amnesty International apeluje na EU: vyšetřete svůj podíl na nelegálních aktivitách CIA

Týden před summitem EU-USA vyzývá Amnesty International představitele EU a členské státy, aby vyšetřili a potrestali nezákonné aktivity CIA, ke kterým docházelo na území EU v rámci „války proti teroru“. V nové zprávě AI popsala vývoj v osmi evropských zemích včetně Velké Británie, Polska a Rumunska.

Graphic: Secret CIA detention
“EU dosud nedokázala postavit členské státy před zodpovědnost za nezákonné jednání, kterého se dopustily,” uvedl Nicolas Beger, ředitel kanceláře AI v Bruselu.

AI dnes zveřejnila zprávu Veřejné tajemství: Důkazy o podílu Evropy na programu tajných věznic narůstají. Ve zprávě analyzuje poslední informace vypovídající o tom, že evropské země byly zapojeny do programu CIA. V rámci tohoto programu byly nezákonně uneseny, vězněny a někdy i mučeny stovky lidí. Zpráva se zaměřila na situaci v osmi evropských zemích. Tyto země by podle AI měly být postaveny před spravedlnost za svou účast na výše uvedeném programu.

“K tomuto bezpráví došlo na evropské půdě. Není správné, aby EU společně s USA vytvořily zónu, v které je možné beztrestně páchat bezpráví,” dodal Beger.

Spoluúčast některých vlád EU na americkém programu převozu zajatců je nyní již dobře zdokumentována. AI proto věří, že EU musí podpořit nezávislé vyšetřování a tlačit na své členy, aby se k problému postavili čelem.

Amnesty International ve své zprávě popisuje vývoj v těchto evropských zemích:

Německo se podílelo na detenci Muhammada Zammara, kterého vyslýchali němečtí agenti, když byl v roce 2002 držen v tajné věznici v Sýrii. Němečtí představitelé připustili, že v Sýrii docházelo k mučení. Zammar však dosud nebyl nijak odškodněn, ačkoli se jeho stížností na nezákonné jednání zabýval německý parlament.

Itálie obvinila americké a italské agenty z účasti na únosu Abú Omara v Milánu v únoru 2003. Unesený byl nezákonně převezen do Egypta, kde byl tajně držen a údajně byl vystaven mučení. Žaloby proti americkým a italským představitelům byly odloženy z důvodu státního tajemství a diplomatické imunity. Odvolací řízení v tomto procesu bylo zahájeno v říjnu.

Litva připustila, že na jejím území existují dvě tajné věznice. Delegace z Evropského výboru pro prevenci mučení je navštívila letos v červnu. V této věci dosud probíhá trestní vyšetřování.

Makedonie údajně napomáhala nezákonnému věznění německého občana Chálida Masrího. a jeho následnému převozu do Afghánistánu. Masrí podal stížnost na Makedonii k Evropskému soudu pro lidská práva: vůbec poprvé tak pravděpodobně bude soud rozhodovat o zapojení evropské země do programu CIA.

Polsko v roce 2010 přiznalo, že na polském letišti několikrát přistál letoun používaný k převozu zajatců. Státní zástupce v září potvrdil, že vyšetřuje stížnost muže, který měl být v Polsku držen v tajné věznici. V říjnu byl tomuto muži přiznán status “oběti”.

Rumunsko mělo údajně na svém území tajnou věznici CIA. Země zodpovědnost odmítá i přes čerstvé důkazy o svém zapojení do převozu zajatců CIA.

Švédsko je obviněno z toho, že nedokázalo plně vyšetřit převoz dvou zajatců CIA v roce 2001 do Egypta. Tam byli oba muži údajně mučeni.

Velká Británie v červenci oznámila, že zahájí vyšetřování zapojení britských představitelů do údajného špatného zacházení s lidmi zadrženými v zahraničí cizími bezpečnostními službami. Vláda taká připustila, že letouny USA používané k převozu zajatců se pohybovaly na britském území.

Podobné příběhy

30.7.2019

ČT:„Moskevský teror,“ píše o zásahu na demonstraci Novaja gazeta. Hromadné zatýkání odsoudila i česká diplomacie


26.4.2018

Amnesty International vás zve na výstavu "I WELCOME" v pražském DOXu!

Projekt I WELCOME vznikl z iniciativy organizace Art for Amnesty. Ve světové premiéře ho představuje Centrum současného umění DOX ve spolupráci s Amnesty International Česká Republika a Českým rozhlasem Vltava.


10.10.2018

Vlády musí skoncovat s krutostí trestu smrti a podniknout kroky směřující k úplnému zrušení

10. říjen je od roku 2002 Světovým dnem boje proti trestu smrti.


5.6.2018

Sýrie: Raqqa v troskách a civilisté zdevastování po "vyhlazovací válce" vedené USA

Před výročím ofenzivy Amnesty zdokumentovala, že koalice pod vedením USA má na svědomí obrovské civilní oběti.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...