Apel za vyvážený postoj EU k blízkovýchodnímu mírovému procesu

Skupina patnácti evropských a mezinárodních organizací včetně Amnesty International, Oxfam International či Pax Christi International kritizuje nedůslednou politiku Rady EU v otázce blízkovýchodního mírového procesu.

V dopise adresovaném ministrům zahraničí členských států EU poukazuje na několik případů rozporného přístupu EU k jednotlivým aktérům blízkovýchodního konfliktu a žádá její představitele o nápravu tohoto stavu.V dopise je podrobně rozvedeno devět klíčových rozporů, které v posledních letech narušily konzistentnost politiky EU v blízkovýchodním mírovém procesu:1. Rada EU nepodpořila nezávislé vyšetření konfliktu v Gaze (prosinec 2008 – leden 2009), což je v rozporu s její aktivní podporou podobných šetření v mnoha jiných konfliktech.2. Rada EU nedostatečně poukazuje na nelegálnost blokády Gazy, ačkoliv ve svých vyjádřeních uznává nelegálnost izraelských osad.3. Rada EU přestala od července 2007 kritizovat Izrael za stavbu tzv. bezpečnostní bariéry na palestinských okupovaných územích, ačkoliv se předtím na základě rezoluce OSN zavázala k tomu, že bude žádat její odstranění.4. Rada EU nejprve zaujala jasné stanovisko vůči izraelským osadám, později však upustila od apelování na Izrael, aby přehodnotil svou osidlovací politiku.5. Rada EU vyzývá Palestinskou samosprávu ke zlepšení zákonnosti a pořádku na Západním břehu, o stejné prosazování práva už však nežádá Izrael v případě násilností páchaných osadníky.6. Rada EU podporuje úsilí Palestinské samosprávy o zajištění bezpečnosti, dosud však jasně neodsoudila porušování lidských práv páchaných bezpečnostními složkami Fatahu i Hamásu. 7. Rada EU opakovaně vyzývá k propuštění izraelského vojáka Gilada Šalita, k tisícům palestinských vězňů a zadržených se však obvykle nevyjadřuje. 8. EU podmínila jednání s palestinskou vládou dodržováním tří zásad Kvarteta – palestinská vláda se vzdá násilí, uzná stát Izrael a uzná platnost předchozích dohod a smluv. Izrael však nikdy podobné (či jakékoliv jiné) zásady splnit nemusel.9. Rada EU vyzývá k tomu, aby bylo zastaveno pašování zbraní do Gazy. Po Izraeli však žádná omezení na transfer zbraní nežádá.

Podobné příběhy

25.5.2018

Brazílie: Úřady nesmí nechat masakr z Pau D'Arco bez potrestání

Brazilské úřady musí vyřešit rok staré zabití deseti aktivistů za práva na půdu vojenskými a civilními policisty ve městě Pau D'Arco.


14.5.2018

ČT: Na útoky si tak nějak zvyknete, říká Češka, co žila v Izraeli


14.5.2018

Izrael/Palestina: Střelba v pásmu Gazy poukazuje na nadměrné použití síly ze strany Izraele

Před 70 lety vznikl stát Izrael. USA přesídlily svou ambasádu do Jeruzaléma. Palestinci protestují. Násilí eskaluje.


20.4.2018

Irák: Ženy a děti vnímané jako navázané na IS čelí věznění a sexuálnímu zneužívání

Nová výzkumná zpráva odhaluje hromadné trestání žen a dětí za to, že jsou spřízněné, ačkoli vzdáleně, s muži spojenými s IS nebo s útěkem z pevností IS.


Tyto webové stránka používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více... Díky za upozornění...