Počet zatčených v Barmě/Myanmaru vzrůstá

  Článek

Svoboda slova a vězni svědomí publikován 25.1.2008

Čtyři měsíce po demonstracích v Barmě úřady pokračují v zatýkání politických aktivistů.

Podle Amnesty International (AI), která se snaží monitorovat situaci v zemi, se jedná o 96 nových zatčení od 1. listopadu 2007. Zástupce Barmy přitom v listopadu sdělil zvláštnímu vyslanci OSN Ibrahimu Gambarimu, že zatýkání přestalo. Na místo zastavení nezákonného zatýkání však počty zadržených osob vzrůstají.„Oběťmi nového zatýkání v prosinci a lednu se stávají lidé, kteří se pokusili zaslat důkazy o represi mezinárodnímu společenství. To jasně ukazuje, že prioritou vlády je umlčet občany, kteří nejsou ochotni rezignovat,“ uvedla Catherine Baberová, ředitelka programu AI pro Asii a Pacifik.Ve věznicích také nadále zůstává nejméně 700 lidí zadržených v průběhu zářijových protestů nebo těsně po nich. V obdobné situaci se nachází na 1150 politických vězňů, kteří byli vězněni již před demonstracemi a ve vězení někdy tráví již celé roky. Více než 80 osob se od zářijových demonstrací pohřešuje, s velkou pravděpodobností se stali oběťmi násilného zmizení. Znepokojivé jsou také zprávy o špatném zacházení a týrání zadržených osob, které Amnesty International dostává.Mezi nově zatčenými jsou např. člen Národní ligy za demokracii (NLD) Zaw Zaw nebo 20letý mnich z kláštera Zantila Kamahtan, který byl zatčen za účast na demonstracích.„Svět musí naléhat na barmskou vládu, aby okamžitě pozvala zmocněnce OSN pro lidská práva Paula Sergia Pinheira zpět do země, kde by měl případy zatýkání důkladně vyšetřovat,“ říká Amnesty International.Seznam všech zatčených si můžete přečíst zde.

Aktuální petice

  Rusko

Ukrajinský lidskoprávní aktivista válečným zajatcem Ruska. Pomůžete Maksymovi Butkevyčovi?

Maksym Butkevyč se jako dobrovolník přidal k ukrajinské armádě, aby bránil svoji vlast. V červenci 2022 se stal ruským válečným zajatcem. Od té doby je odstřižen od světa a ruská média proti němu vedou očerňovací kampaň. V březnu 2023 byl odsouzen v nespravedlivém soudním procesu k třinácti letům vězení za údajné válečné zločiny. Podepište petici a připojte se k boji za jeho okamžité propuštění.

 

Aktuální počet podpisů: 2322 Náš cíl: 3000

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...