Maraton psaní dopisů 2006

  Článek

Svoboda slova a vězni svědomí publikován 4.12.2006

Ve čtyřech městech v České republice se od 5. do 10. prosince 2006 rozběhne Maraton psaní dopisů na podporu obětí bezpráví, který každoročně pořádá Amnesty International (AI). Maraton současně probíhá v desítkách zemí.

Obyvatelé a návštěvníci Prahy, Brna, Pardubic a Olomouce budou mít příležitost projevit nejen smysl pro fair play, ale také smysl pro spravedlnost. V tomto Maratonu nepoběží oni sami, zato jejich dopisy se doslova rozletí do všech koutů světa; všude tam, kde je třeba vyjádřit podporu nespravedlivě vězněným či pronásledovaným lidem.AI zveřejní případy konkrétních osob, kterým jsou upírána základní práva. Uvede vždy pozadí případu, možnosti jeho řešení a adresy zodpovědných úřadů.Dopisy budou směřovat např. k premiéru Vietnamu panu Nguyen Tan Dungovi, jehož úřady se snaží umlčet disidentku Bui Thi Kim Thanh a drží ji v psychiatrické léčebně. Kromě apelů určeným úřadům, budeme psát dopisy, které přinesou naději přímo do věznic. Potřebuje ji třeba novinář Ši-Tao, který v Číně vykonává 10letý trest vězení za to, že poslal do zahraničí email s cenzorskými instrukcemi čínských úřadů. Za vězeňské zdi do Běloruska podpoříme Nikolaje Astrejku a Timofeje Drančuka, kteří byli odsouzeni za svou snahu dohlížet na průběh březnových prezidentských voleb.„Dosavadní výsledky Maratonu potvrzují, že dopisy skutečně pomáhají. Díky pravidelnému uveřejňování případů porušování lidských práv a díky vytrvalému psaní dopisů zodpovědným úřadům, dochází ve významném množství případů ke zlepšení situace,“ říká koordinátor akce Michal Staša. Neznamená to vždy, že je člověk propuštěn na svobodu, ale je mu např. umožněn kontakt s právníkem, rodinou nebo zajištěna lékařská péče.

Místa konání Maratonu 2006:

PRAHA - Úterý 5.12.10:00 - 18:00 Filosofická fakulta, UK, vstupní halaOLOMOUC - Středa 6.12.10:00 - 19:00 Kavárna Betánie, Wurmova 5PARDUBICE - Středa 6.12.10:00 - 19:00 Otevřený Klub, Jungmannova 2550PRAHA - Čtvrtek 7.12.09:00 - 14:00 Budova UK, U Kříže 8PRAHA - Sobota 9.12.12:00 - 22:00 Kino Světozor, Vodičkova 47BRNO - Po - Ne 4.12-10.12.na akcích v rámci Týdne lidských práv

Aktuální petice

  Vietnam

Uvězněna za podporu rodin politických vězňů. Nenechme to tak!

Vietnamská prodemokratická aktivistka Nguyễn Thúy Hạnh byla v dubnu 2021 zatčena a obviněna z podrývání Vietnamské republiky kvůli fondu na pomoc politickým vězňům a jejich rodinám. V případě odsouzení jí hrozí až dvacet let vězení.

 

Aktuální počet podpisů: 2406 Náš cíl: 2500

Podepíšu

Všechny petice

Tyto webové stránky používají cookies pro zlepšení uživatelského komfortu, předvyplnění údajů podporovatele. Zjistit více...
Díky za upozornění...