PALESTINCI ŽIJÍCÍ NA OKUPOVANÝCH ÚZEMÍCH

  Článek

Migrace   Palestinian Territory publikován 1.6.2018

Na konci roku 2017 tvořilo světovou populaci uprchlíků 5,4 milionů Palestinců.[1] Jsou největší uprchlickou populací na světě, a to už více než půl století[2]. Většina z nich žije v Jordánsku, Libanonu, Sýrii, pásmu Gazy a v oblasti West bank.

UNHCR s většinou Palestinců přímo nepracuje, jelikož spadají pod mandát Agentury OSN pro Palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA)[3].

Palestinci, kteří uprchli nebo byli vyhnáni ze svých domovů tam, kde se nyní nachází Izrael, společně s jejich potomky, kteří si udržují pouto s touto oblastí, mají dle mezinárodního práva nárok se tam vrátit.[4] Nicméně, prakticky nemají perspektivu toho, že by jim bylo v dohledné době dovoleno se vrátit na místa a do domů, které opustili v oblasti, jež je nyní Izraelem a Okupovanými palestinskými územími (OPT). V zemích Středního východu, které přijaly většinu palestinských uprchlíků, jsou tito považováni za osoby bez státní příslušnosti nebo mají jen nejistý pobytový status a jejich vyhlídka integrace do místní společnosti je malá.

Přesídlení do jiných zemí by pomohlo zmírnit tíživou situaci palestinských uprchlíků, kteří nenachází ochranu v hostitelské zemi. Toto by mělo být chápáno jako dočasné řešení, které nebude bránit právu na návrat, když to podmínky dovolí.

Složitá situace palestinských uprchlíků v zemích Středního východu se ještě zhoršila tam, kde jsou uvězněni v konfliktech, jako je tomu na okupovaných palestinských územích, v Sýrii a Iráku.

Více než dva miliony Palestinců žijících na okupovaných územích Palestiny jsou Agenturou OSN (UNRWA) registrováni jako uprchlíci: více než 809 000 ve West Bank a 1,3 milionu v Pásmu Gazy.[5] Izraelská blokáda Pásma Gazy, která trvá již více než 10 let, stejně jako uzavření Rafahského hraničního přechodu Egyptem a zničení tunelů umožňujících přejít hranice, mělo na tyto uprchlíky neblahý dopad – ochromilo ekonomiku a vedlo k jedné z nejvyšších nezaměstnaností na světě, která je konstantně okolo 40 %.

Izraelské nálety a ostřelování během opakovaných ozbrojených konfliktů mezi Izraelem a Palestinou v Gaze mají za následek životy a zranění tisíců civilistů, většinou uprchlíků. Některé z útoků byly válečnými zločiny. Ve West Bank dělají izraelské složky časté razie v uprchlických táborech a komunitách, zatýkají tamní rezidenty a demolují jejich domy. Nepřiměřené a neopodstatněné užití síly je během razií běžné a uprchlíci jsou při nich často zraněni či dokonce zabiti.

Zdroj: https://www.amnestyusa.org/files/media_version._tackling_the_global_refugee_crisis_final.pdf 

 


[1] UNHCR, Global Trends – Forced Displacement in 2017. Dostupné z: http://www.unhcr.org/en-us/statistics/unhcrstats/5b27be547/unhcr-global-trends-2017.html

[2] Palestinian refugees fled or were expelled from their homes in what is now Israel between late 1947 and the first half of 1949 during the violence linked to the creation of the state of Israel and the Arab-Israeli war of 1948; others became refugees in 1967 when Israel occupied the West Bank, including East Jerusalem, and the Gaza Strip.

[3] UNRWA was created in 1949 to provide assistance to these refugees and their descendants in Jordan, Lebanon, Syria, the Gaza Strip and the West Bank, including East Jerusalem. Palestinian refugees cannot obtain recognition or assistance from UNHCR in UNRWA’s areas of operation. However, Palestinian refugees in other Middle Eastern and North African countries, such as Iraq, fall under the mandate of UNHCR.  

[4] Amnesty International, Israel and the Occupied Territories / Palestinian Authority – The Right to Return: The Case of the Palestinians (Index: MDE 15/013/2001) available at: https://www.amnesty.org/en/documents/MDE15/013/2001/en/

[5] UNRWA. Where We Work. Dostupné z: https://www.unrwa.org/where-we-work