© Private

Vietnamské úřady musí vyšetřit údajné mučení a špatné zacházení policie vůči návštěvníkům koncertu

  Článek

Zastavte mučení   Vietnam publikován 24.8.2018

Vietnamské úřady musí neprodleně vyšetřit incident, při němž byla policií napadena a zbita skupina aktivistů během návštěvy soukromého koncertu v Saigonu, na němž zazněly písně z doby před vládou komunistického režimu.

© Private

Po narušení události - koncertu apolitických písní o lásce z doby před rokem 1975 v podání zpěváka Nguyen Tina v malé kavárně – kontrolovala policie doklady totožnosti každého z posluchačů a začala návštěvníky fyzicky napadat. Zaměřila se přitom hlavně na prominentní lidskoprávní aktivisty Pham Doan Trang, Nguyen Tin a Nguyen Dai.

Jestliže tvrdý zásah proti vietnamské občanské společnosti dosáhl bodu, při němž jsou lidé biti a mučeni za poslouchání písní o lásce, je jasné, že situace je mimořádně znepokojující.

Tři zmínění aktivisté sdělili, že byli odvezeni na různé policejní stanice a mučeni. Pham Doan Trang následně musela být vyšetřena lékařem.

„Jestliže tvrdý zásah proti vietnamské občanské společnosti dosáhl bodu, při němž jsou lidé biti a mučeni za poslouchání písní o lásce, je jasné, že situace je mimořádně znepokojující. Jít na koncert není zločin a lidé by neměli žít ve strachu, že riskují svou bezpečnost, pokud tak činí,“ říká Clare Algarová, ředitelka globálních operací Amnesty International.

"Vietnamské úřady musí neprodleně a nezávisle vyšetřit tato vážná podezření v souladu se svými závazky dle Úmluvy proti mučení OSN.“

Pham Doan Trang, která nedávno poskytla médiím rozhovor, v němž kritizovala vládnoucí stranu, říká, že byla policií později odvezena na neznámou cestu mimo město, kde byla bita tak, až jí zohyzdili tvář. Momentálně je pod lékařským dozorem v nemocnici.

Nguyen Tin a Nguyen Dài řekli, že jim policisté nasadili pásky přes oči a kapuce přes hlavu, než je odvezli na policejní stanice, a následně se stali terčem brutálního bití. Poté je propustili.

Pozadí

Úředníci veřejné bezpečnosti v Saigonu se v poslední době stále častěji dopouštějí použití nadměrného násilí a špatného zacházení vůči aktivistům.

V červnu 2018 se mnozí demonstranti vyjádřili, že byli mučeni policisty poté, co se zúčastnili masových protestů proti zákonům o nové ekonomické zóně a kybernetické bezpečnosti.

Vietnamské úřady zůstávají obzvláště citlivé ohledně kulturního dědictví jižního Vietnamu z doby před vítězstvím komunistické strany ve Vietnamské válce, i když zde neexistují žádné zjevné politické prvky.

Nguyen Tin je ve Vietnamu velmi známý jako zpěvák písní z doby před rokem 1975. Také on byl během červnového protestu zadržen a mučen policií.

Poslední svědectví o mučení přicházejí tři měsíce před pátým výročím podpisu Úmluvy OSN proti mučení Vietnamem. Tento podpis byl oslavován jako důkaz pozitivního začlenění Vietnamu do mezinárodního společenství.